X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Susza możliwa w Polsce? IMGW: sytuacja hydrologiczna poprawiła się, ale ryzyko nie minęło

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 06:48
- Prawdopodobieństwo wystąpienia suszy w tym roku jest niższe niż w poprzednim - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Sytuacja hydrologiczna w kraju poprawiła się, ale nie oznacza to, że zagrożenie suszą minęło. Grzegorz Walijewski podkreśla, że w tym roku mamy do czynienia z dużo lepszą sytuacją wyjściową niż rok temu. Wówczas w kwietniu na kilkudziesięciu stacjach mierzących przepływ wody w rzekach odnotowano suszę. W tym roku nie ma takich stacji.

1200 susza.jpg
Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy

- Stan wody w rzekach układa się przeważnie w strefie wody średniej, miejscami nawet wysokiej, czyli tak jak powinno to wyglądać w rzekach - wskazuje.


Posłuchaj
00:28 Rzecznik IMGW o prawdopodobieństwie wystąpienia suszy.mp3 Rzecznik IMGW o prawdopodobieństwie wystąpienia suszy (IAR)

 

Rzecznik IMGW przypomina, że sytuacja zaczęła się poprawiać wraz z opadami deszczu w październiku ubiegłego roku, a z kolei zimą w całej Polsce padał śnieg. Grzegorz Walijewski wyjaśnia, że po roztopach poprawiła się wilgotność gleby i poziom wód w rzekach.

Pogoda w normie wieloletniej

IMGW przygotował prognozę sezonową, z której wynika, że średnia miesięczna temperatura w kwietniu i maju będzie w normie wieloletniej, a w czerwcu i lipcu temperatury mają być powyżej norm. Grzegorz Walijewski mówi, że prognoza uwzględnia też opady. W kwietniu, maju i czerwcu mają być w okolicach normy, z kolei w lipcu spadną poniżej normy.


przebiśniegi wiosna Pixabay 1200.jpg
Śnieg, przymrozki i silny wiatr. Nad Polskę nadciąga arktyczne powietrze

Rzecznik IMGW zaznaczył, że nie można twierdzić, iż susza w tym roku nie wystąpi. Przypomniał, że w naszym kraju jest klimat umiarkowany przejściowy, który cechują zmienne stany pogody. Stąd - jak wyjaśnił - mamy do czynienia zarówno z suszą, jak i z powodziami.

pg

Czytaj także

"Należy się cieszyć z każdej kropli deszczu". Hydrolog o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 11:12
- Polska należy do państw, które mają olbrzymie deficyty, jeśli chodzi o wodę. Jesteśmy na szarym końcu państw Unii Europejskiej, za nami jedynie Malta i Cypr - poinformował w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. - Nie mamy zbyt wiele wody, dlatego bardzo ważne jest, aby właściwe nią gospodarować - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deszcz, słońce i śnieg. Wielkanoc pod znakiem zmiennej pogody

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:44
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że pogoda w święta wielkanocne będzie zmienna. Spodziewane są zarówno opady deszczu, jak i słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IMGW ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 21:54
Przymrozki w nocy z poniedziałku na wtorek niemal w całym kraju, miejscami oblodzone drogi, a w południowej Małopolsce i Podkarpaciu śnieg. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.
rozwiń zwiń