17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny

2021-05-05, 20:19

17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny
Michał Kurtyka . Foto: PAP/Leszek Szymański

Kilkanaście miliardów złotych na poprawienie jakości powietrza w Polsce - o takich zapisach Krajowego Planu Odbudowy mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas Kongresu 590 polityk wziął udział w debacie "Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?".

Michał Kurtyka powiedział, że na transformację energetyczną Polski trzeba patrzeć bardziej w kontekście inwestycji niż kosztów. Jak podkreślił, jednym z obszarów przemian jest poprawa jakości powietrza i na ten cel zostaną przeznaczone konkretne środki.

Powiązany Artykuł

energia odnawialna1200.jpg
Transformacja energetyczna jednym z tematów Kongresu 590

- 17 miliardów złotych w ciągu najbliższych lat z tych środków Krajowego Planu Odbudowy trafi właśnie do polskich rodzin na podniesienie jakości powietrza. A 17 miliardów po drugiej stronie to potężny impuls inwestycyjny, to szansa na miejsca pracy dla instalatorów, dla termomodernizatorów, dla tych, którzy instalują panele fotowoltaiczne. A także dla nowych sektorów, takich jak pompy ciepła, które chcemy również wspierać - zapewnił Michał Kurtyka.


Ograniczanie emisji i elektromobilność

Jako dwa kolejne elementy transformacji energetycznej Polski minister Kurtyka wskazał ograniczanie emisji oraz rozwój elektromobilności. Podkreślił znaczenie przyjętej w tym roku przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

Powiązany Artykuł

shutt dom fotowoltaika 1200.jpg
Na świecie zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż konwencjonalnej. Jest nowy raport

W dokumencie zapisano między innymi, że za 19 lat ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Natomiast w 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 gigawatów. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

Czytaj także:

Kongres 590

Piąty Kongres 590 początkowo miał się odbyć w październiku ubiegłego roku, ale z powodu pandemii koronawirusa została przesunięta na wiosnę. Z tego samego względu wydarzenie zorganizowano w formule hybrydowej.

Debaty podzielono na pięć bloków tematycznych - bezpieczeństwo zdrowotne i ekologiczne, społeczeństwo, gospodarkę, eksport i ekspansję gospodarczą oraz infrastrukturę.

Polskie Radio i Polskie Radio 24 są głównymi partnerami medialnymi Kongresu 590.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej