X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 20:13
Sejm uchwalił ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów, 33 było przeciw, 133 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki klubów PO i PSL do projektu.
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UEFoto: PAP/Rafał Guz

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt ustawy, którą przegłosował Sejm, dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

andrzej duda 1200 pap.jpg
"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy

Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.

Nie ma uwspólnotowienia długu

1200_droga_shutterstock.png
Krajowy Plan Odbudowy i jego główne założenia. O tym warto wiedzieć

W dyskusji przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie, że nie ma ryzyka, by w związku z Funduszem Odbudowy Polska spłacała długi innych państw, jak Włochy czy Francja. Posłowie zajmują się dziś ustawą ratyfikującą decyzję unijnych przywódców o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która pozwala uruchomić Fundusz i zarazem przyjąć unijny budżet na najbliższe 7 lat.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że przewijający się w dyskusjach i rozszerzany w przestrzeni publicznej argument o uwspólnotowieniu długu jest nieprawdziwy. Jak mówił, w tej sprawie "niektórzy starają się siać ferment i wprowadzać w błąd".

- Nie ma żadnego uwspólnotowienia długu - to znowu argument ekonomistów niemieckich, holenderskich, belgijskich, austriackich i duńskich - mówił premier, tłumacząc, że "oni nie chcą tego Funduszu, bo muszą netto do niego dokładać".

Budka1200/PAP
"Chcą spowodować kryzys". Bogdan Pęk o kontestowaniu przez PO Krajowego Planu Odbudowy

Dwa mechanizmy

Szef rządu wyjaśniał, że Fundusz opiera się na dwóch mechanizmach: pożyczkowym i grantowym. Jak mówił, Polska ma na razie "projekty na 5 do 10 miliardów", które byłyby finansowane z mechanizmu pożyczkowego.

Dodał, że jeśli Polska zdecyduje się na to, wówczas środki będzie musiała wykorzystać do 2026 roku, a spłaty pożyczek mają się zakończyć w 2058 roku.

fc

Czytaj także

"Rzucają Polakom kłody pod nogi". Czerwińska o działaniach polityków KO ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:55
- Opozycja rozpaczliwie szuka kolejnej kłody, którą chciałaby rzucić Polakom pod nogi tak, żeby pozbawić ich gigantycznych środków unijnych na rozwój kraju - oświadczyła rzecznik PiS Anita Czerwińska, komentując zarzuty opozycji dot. najbliższego posiedzenia Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy solidarnie skorzystać z tej szansy". Bohdan Rzońca o głosowaniu nad Krajowym Planem Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:25
- Mówimy dzisiaj o ogromnej szansie wsparcia budżetu Polski przez budżet UE. Z tych pieniędzy skorzystają ludzie na samym dole, tam, gdzie chodzi o szkoły, szpitale czy inwestycje, a nie pan Borys Budka - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS).
rozwiń zwiń