X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł abp senior Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Ziemba

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 23:45
Zmarł arcybiskup Wojciech Ziemba, biskup senior archidiecezji warmińskiej. "Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że dnia 21 kwietnia 2021 roku, w godzinach wieczornych, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup senior Wojciech Ziemba. Zmarł w 80. roku życia" - przekazała archidiecezja.
Abp Wojciech Ziemba
Abp Wojciech ZiembaFoto: Twitter/Episkopat News/

Informacje o pogrzebie arcybiskupa Wojciecha Ziemby zostaną podane w późniejszym terminie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Stanisław Kicman PAP 1200.jpg
Nie żyje ksiądz Stanisław Kicman. Ocalały z Rzezi Woli miał 83 lata

Arcybiskup Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 roku w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. W 1960 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. W latach 1963-1965 odbył służbę wojskową w Dęblinie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w dniu w 1967 roku. Po święceniach do 1969 roku pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie, a następnie do 1970 roku w olsztyńskiej parafii św. Jakuba. W latach 1970-1974 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 roku uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie w latach 1980-1981. Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora a następnie w latach 1982-1986 rektora.

Biskup pomocniczy diecezji warmińskiej

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej w 1982 roku. Sakrę biskupią przyjął we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp - arcybiskup metropolita warszawski i prymas Polski. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: "Bóg bogaty w miłosierdzie". Został mianowany wikariuszem generalnym diecezji warmińskiej, moderatorem kurii biskupiej i ekonomem diecezji warmińskiej oraz dziekanem Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Był jednym z organizatorów obchodów Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w maju 1988 roku, podczas pobytu papieża Jana Pawła II w Olsztynie, na początku czerwca 1991 roku w ramach jego apostolskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap ks. mirosław nowak 1200.jpg
Nie żyje ks. dr Mirosław Nowak. Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zmarł po ciężkiej chorobie

Po reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce, która dokonała się na mocy bulli papieża Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus", w 1992 roku został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku. Zorganizował Kurię, Sąd Biskupi i Caritas Diecezji Ełckiej. Utworzył Sambijską Kapitułę Konkatedralną w Gołdapi.

Nominacja na metropolitę

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w 2000 roku otrzymał nominację papieża Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego. W czasie swojej posługi pasterskiej troszczył się o rozwój ośrodków duszpasterskich w archidiecezji białostockiej. Utworzył 20 nowych parafii. Z jego inicjatywy zostało wybudowane Centrum Administracyjno-Pastoralne Archidiecezji Białostockiej. Zorganizował I Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Białostockiej. W 2006 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim.

Czytaj także: 

15 października 2016 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75. roku życia i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej. Należał do Komisji Duszpasterstwa oraz do Rady Ekonomicznej.

ms, mbl

Czytaj także

"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 10:35
Ksiądz Pawlukiewicz był znanym rekolekcjonistą i duszpasterzem akademickim. Przez wiele lat głosił kazania dla studentów w warszawskim kościele św. Anny. Duchowny zmagał się z chorobą Parkinsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje o. Andrzej Koprowski. "To był człowiek wielkiego formatu duchowego"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 16:36
- Ojciec Andrzej Koprowski był człowiekiem wielkiego formatu duchowego - tak zmarłego jezuitę wspomina dyrektor Redakcji Katolickiej Polskiego Radia ksiądz Andrzej Majewski. - Był cichym i pokornym człowiekiem renesansu - dodaje.
rozwiń zwiń