X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła". Przesłanie abpa Gądeckiego na Niedzielę Biblijną

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 06:29
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki z okazji przypadającej dziś Niedzieli Biblijnej, rozpoczynającej XIII Tydzień Biblijny, zachęca do czytania Słowa Bożego. - Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/ Jakub Kaczmarczyk

Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, można czasami zauważyć pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. - Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego - zauważył.

papież franciszek stock 1200.jpg
Papież Franciszek: miłosierdzie otrzymane od Boga trzeba przekazywać innym

Przewodniczący Episkopatu przypomniał regułę świętego Hieronima: "nie znać Pisma świętego to nie znać Chrystusa". - Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła. Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji - zaznaczył.

Posłuchaj
00:09 gadecki .mp3 Abp Stanisław Gądecki: bez Słowa Bożego nie ma Kościoła (IAR)

Arcybiskup Stanisław Gądecki zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. - To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi - zauważył. Dodał również, że Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. - Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia - powiedział.

Czytaj także: 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. - W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą świętą. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - zaznaczył arcybiskup Stanisław Gądecki.


mbl

Czytaj także

"Twoja miłość na zawsze". Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
W Wielką Sobotę, drugi rok z rzędu podczas pandemii, wystawiony został Całun Turyński. Transmisję z tego wydarzenia w katedrze w Turynie prowadzono w telewizji i w mediach społecznościowych, a także na internetowych stronach włoskich mediów, w tym agencji Ansa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa przenika wszystko". XIII Tydzień Biblijny już od niedzieli

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:26
"Tygodnie Biblijne mają odsłaniać centralną rolę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w dziejach człowieka i świata" - mówi przewodniczący "Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II" ks. prof. Henryk Witczyk. XIII Tydzień Biblijny rozpocznie się w niedzielę. Ten dzień to jednocześnie Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.
rozwiń zwiń