X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: IPN kontynuuje poszukiwania ofiar UB na terenie b. więzienia "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 02:44
Instytut Pamięci Narodowej wznowił poszukiwania ofiar terroru komunistycznego na warszawskiej Pradze-Północ. Prace toczą się na terenie dawnego więzienia karno-śledczego NKWD-UB, zwanego Toledo. Po II wojnie światowej było ono miejscem kaźni żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego.
IPN prowadzi poszukiwania m.in. na terenie Pragi-Północ
IPN prowadzi poszukiwania m.in. na terenie Pragi-PółnocFoto: PAP/Albert Zawada

PIC_2-101 warszawa kapitulacja 1939 ii wojna 1200.jpg
Warszawa: masowa mogiła na Białołęce. IPN odkrył ślady kolejnej zbrodni z czasów II wojny światowej

Posłuchaj
00:53 toledo - spec - darmoros .mp3 IPN powrócił w Warszawie na teren dawnego więzienia "Toledo". W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia. Obecne prace IPN to kontynuacja ubiegłorocznych poszukiwań szczątków zamorodowanych na terenie dawnego praskiego więzienia - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

Kierujący pracami wiceprezes IPN, profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że działania jego zespołu to kontynuacja ubiegłorocznych poszukiwań. - To jest to miejsce, gdzie jesienią i latem ubiegłego roku odnaleźliśmy szczątki 18 ludzi. Ludzi, których - jak podejrzewamy - uśmiercono w tym więzieniu a następnie na terenie dziedzińca wewnętrznego i tuż za murem więziennym pogrzebano. Celem naszego powrotu tutaj w tym roku jest poszerzenie zakresu poszukiwań o kolejny obszar przy więziennym murze i odnalezienie szczątków tych, których dotychczas nie udało się odnaleźć - mówił Krzysztof Szwagrzyk.

Czytaj także: 

Po rozpoczęciu w ubiegłym tygodniu prac, które utrudniała deszczowa pogoda, obecnie trwa doczyszczanie terenu po to, by ujawnić szczątki ludzkie. - Rysują się pewne miejsca, których kształt i wielkość wskazywałaby, że mogą być to pochówki. Jednak na tę chwilę, dopóki nie oczyścimy całego terenu i nie sprawdzimy tych miejsc, nie mogę powiedzieć, że groby zostały odnalezione - wyjaśnił szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Posłuchaj
00:18 szwagrzyk - 2 .mp3 Profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnia, że obecnie trwa przygotowywanie terenu po to, by ujawnić szczątki ludzkie (IAR)

Prace są prowadzone w narożniku więziennego terenu, od strony ulicy 11 Listopada. Po obu stronach fragmentu muru IPN podejmował wcześniej szczątki ludzkie.

Miejsce kaźni setek osób

Profesor Krzysztof Szwagrzyk przypominał, że "Toledo" to miejsce kaźni setek osób. - Szacujemy, że najwięcej osób uśmiercono a następnie pogrzebano od 1944 do 1947 roku. To jest co najmniej 136 straconych i nieznana jeszcze liczba, myślę, że wiele dziesiątek osób, które zostały tu zakatowane bądź zmarły. Łącznie to co najmniej 200 osób, które mogą się tutaj znajdować - powiedział wiceprezes IPN. Jak dodał, jest możliwe, że większość ofiar została pogrzebana na terenie "Toledo". Przypomniał jednocześnie, że kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.

Obecny etap prac IPN na terenie dawnego więzienia "Toledo" potrwa do końca kwietnia. Profesor Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział jednak, że już teraz wiadomo, że nie będzie to koniec poszukiwań w praskiej katowni. Do przebadania pozostaje inny z obszarów przy więziennym murze.


mbl

Czytaj także

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 02:05
Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:30
- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń