X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piekło KL Dachau w relacjach świadków i historyków. Na festiwalu "Echa Katynia" film o tragedii polskiego duchowieństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 07:25
Dokument "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Etemadi ukazujący tragedię polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej można oglądać w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Wydarzenie organizowane jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
W KL Dachau  zginęło 1773 polskich zakonników i księży
W KL Dachau zginęło 1773 polskich zakonników i księżyFoto: DD/ FORUM

1200_Katyń_shutterstock.png
Hlebowicz: prawda o Katyniu to fundament polskiej niepodległości

Posłuchaj
00:56 ipn trzy spec .mp3 Dokument "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Etemadi ukazujący tragedię polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej można oglądać w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Wydarzenie organizowane jest online przez Instytut Pamięci Narodowej - relacja Witolda Banacha (IAR)

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że Hanna Etemadi w filmie "Krzyż ponad swastyką" ukazała wstrząsające fakty związane z tragicznym losem polskich duchownych. Większość z nich została uwięziona w KL Dachau, i choć wydawało się, że wiele o nich już wiadomo, wielu zostało beatyfikowanych, to reżyserka wydobyła przerażające fakty o ich męczeństwie - wyjaśnia dyrektor Hlebowicz.

00:28 ipn jeden .mp3 - W filmie zostały wykorzystane wspomnienia ocalałych z piekła KL Dachau oraz archiwalne fotografie i rysunki ukazujące obozową rzeczywistość - mówi Adam Hlebowicz (IAR)

Wspomnienia ocalałych z piekła

W filmie zostały wykorzystane wspomnienia ocalałych z piekła KL Dachau oraz archiwalne fotografie i rysunki ukazujące obozową rzeczywistość. W filmie wypowiadają się historycy, którzy wyjaśniają przyczyny bestialskiej polityki III Rzeszy Niemieckiej wobec duchowieństwa, a aktorzy wcielają się w świadków historii.

00:27 ipn dwa .mp3 Adam Hlebowicz: nieliczni ocaleni pozostawili świadectwa, opowiedzieli o męczennikach (IAR)

KL Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich. Wedle szacunków Kościoła katolickiego, do KL Dachau zostało zesłanych około 3 tysięcy zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1778 - było Polakami - 895 poniosło męczeńską śmierć.

Czytaj także: 

W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Totalitaryzmach "Echa Katynia" do północy można oglądać za darmo ponad 20 filmów - dokumentów, animacji i pełnometrażowych fabuł z kilkunastu krajów. Projekcje są możliwe po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się program Festiwalu.

mbl

Czytaj także

Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:23
Szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci, odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w masowym grobie leśnym na warszawskiej Białołęce. Miejsce wytypowano na podstawie relacji świadka zbrodni niemieckiej z początku II wojny - podano na stronie internetowej Biura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był "Wybrańcem Bogów". Dokument o polskim matematyku na festiwalu "Echa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 15:46
"Wybraniec Bogów" to dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. Film można obejrzeć w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", który organizowany jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń