X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje ksiądz Stanisław Kicman. Ocalały z Rzezi Woli miał 83 lata

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 11:34
W wieku 83 lat zmarł ksiądz Stanisław Kicman. O jego śmierci poinformowała, w mediach społecznościowych, fundacja Nie zapomnij o nas. Duchowny, jako dziecko ocalał z rzezi na warszawskiej Woli, która została przeprowadzona przez Niemców, w sierpniu 1944 r.
Ks. Stanisław Kicman
Ks. Stanisław KicmanFoto: Marcin Obara/PAP

Ksiądz Stanisław Kicman urodził się w 1937 roku. Jego rodzice pracowali w urzędzie telekomunikacyjnym na ulicy Nowogrodzkiej, gdzie się poznali. W wieku 7 lat wstąpił do eksterminacji ludności cywilnej na warszawskiej Woli.

Wanda Zalewska Zdun tt-663.jpg
Nie żyje sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Wanda Zalewska-Zdun miała 94 lata

W rozmowie z Muzeum Powstania Warszawskiego wspominał egzekucję, której nie wykonano.

- Mama mnie wzięła przed siebie, mówi: „Zamknij oczy, będzie mniej bolało” – i przytuliła - opowiadał.

Po 3 godzinach czekania zabrano ich do kościoła, gdzie spędzili całą noc.

- Prawdopodobnie tego dnia przestano masowo rozstrzeliwać - wyznał.

Ocalały z Rzezi Woli

W dniach 5-7 sierpnia Niemcy i ich sojusznicy dokonali zorganizowanej eksterminacji ludności cywilnej na warszawskiej Woli. Była to zemsta za wybuch Powstania Warszawskiego.

Czytaj także:

Masakra trwała 5 dni. W tym czasie Niemieckie oddziały policyjnie, rezerwiści oraz kolaboranci z armii ZSRR brutalnie mordowali mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Wymordowano około 50 tys. osób.

8 sierpnia Niemcy wysyłali transporty z ludnością do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do obozów pracy. Duchownego i jego bliskich po trzech dniach przetransportowano do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie oddzielono kobiety z dziećmi i przewieziono je do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Stamtąd Stanisław Kicman z mamą i babcią trafili do obozu pracy Hameln pod Hanowerem, gdzie doczekali wyzwolenia.

tvp.info/1944.pl/bf

Czytaj także

"Spojrzeć na Powstanie Warszawskie inaczej". Agnieszka Cubała o wydarzeniu "Miłość '44"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 19:47
- Na Powstanie Warszawskie prawie zawsze patrzymy przez pryzmat albo walki, albo polityki, albo legendy Powstania, albo jakichś dramatów. Natomiast okazało się, że ta miłość była bardzo ważna podczas Powstania - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości". Gościem audycji był także Łukasz Lewandowski, aktor występujący w spektaklu opartym na książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 3 mln gości i 665 paczek dla powstańców. Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:39
Internetową ofertę Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym wirtualne zwiedzanie, lekcje, lekcje plenerowe, wykłady, spotkania dla dzieci i spacery historyczne po mieście, obejrzało 3,5 miliona osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odbudowa Warszawy nie oznaczała powrotu do stanu sprzed wojny" - mówi Grzegorz Piątek

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 06:00
Jak wyglądała Warszawa 17 stycznia 1945 roku i co się stało z gruzem ze zburzonej stolicy? Przeczytaj o tym oraz o planach odbudowy w rozmowie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
rozwiń zwiń