X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Z państwowych autostrad znikną szlabany. Za przejazd zapłacimy bez zatrzymywania się

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:54
W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Likwiduje on bramki na autostradach i zastępuje je innymi formami płatności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivanova Tetyana / Shutterstock.com

Nowelizacja wprowadza między innymi nowy system opłat e-TOLL, który zastąpi obowiązujący dziś system ViaTOLL. Autorzy projektu podkreślają, że nowe regulacje usprawnią ruch na autostradach, a także przyczynią się do uszczelnienia systemu opłat.

autostrada 1200.jpg
"Inflacja i rosnące koszty utrzymania drogi". Stawki za przejazd autostradą A2 znowu w górę

Sprawozdanie komisji infrastruktury przedstawił posłom Jerzy Polaczek z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, chodzi o poprawę przepustowości na autostradach płatnych.

Posłuchaj
00:32 Jerzy Polaczek.mp3 W Sejmie drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych (IAR)

Kierowcy będą mogli ściągnąć na smartfon aplikację, która posłuży do zarządzania płatnościami za przejazdy płatnymi odcinkami dróg, w tym autostrad. Aplikacja będzie połączona z systemem nawigacji GPS, który będzie monitorował drogę pokonywają przez dany pojazd. Ten ostatni przepis kwestionował podczas debaty poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Grabarczyk. Jak mówił, "nowy system będzie inwigilował kierowców, co jest sprzeczne z konstytucją". Wniósł też poprawkę, która wyłącza z ustawy możliwość pobierania opłat za przejazd samochodami osobowymi przy użyciu systemu GPS.

Jeśli ktoś nie będzie miał możliwości zainstalowania aplikacji, będzie mógł zakupić specjalne urządzenie, które będzie działać na podobnych zasadach. Alternatywą będzie zakup biletu autostradowego online lub w punktach sprzedaży detalicznej.

Czytaj także

Znikną szlabany na państwowych autostradach. Projekt ustawy przyjęty

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:42
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach. Przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r. - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń