X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Barański kończy 80 lat. Prezydent złożył życzenia urodzinowe reżyserowi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:00
"Kreując swoje obrazy, często nadaje im pan kameralną atmosferę, skupiając się na ukazaniu nielicznych najważniejszych postaci" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do reżysera Andrzeja Barańskiego z okazji 80. urodzin. "Dzięki temu jest to kino głęboko humanistyczne, bo kieruje uwagę widzów na człowieka" - dodał.
Andrzej Barański w 2005 roku
Andrzej Barański w 2005 roku Foto: Forum/ Robert Jaworski

"Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich 80. urodzin. Z okazji jubileuszu chcę złożyć Panu wyrazy uznania i podziękować za całą Pańską wyjątkową twórczość" - napisał prezydent.

Autyzm1200/TT
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Prezydent RP objął patronatem kampanię "Polska Na Niebiesko"

Wskazał, że pracy reżyserskiej Barańskiego "od początku niejako przyświeca Mironowskie przesłanie 'parę osób, mały czas', otwarcie wypowiedziane w tytule jednego z ostatnich jego filmów, ale tak celnie określające również wiele innych".

"Kreując swoje obrazy, często nadaje im Pan kameralną atmosferę, skupiając się na ukazaniu nielicznych najważniejszych postaci. Dzięki temu jest to kino głęboko humanistyczne, bo kieruje uwagę widzów na człowieka, jego przeżycia i pragnienia" - zwrócił uwagę prezydent.

Ocenił, że reżyser "doskonale portretuje codzienność prowincji, niespieszną, cichą i oddaloną od wielkich wydarzeń historii". "Wielu bohaterów Pańskich filmów doświadcza trudnych uczuć i życiowych losów. Towarzyszy im zwykle nostalgia, marzenia i dążenie do zmiany, zawiedzione nadzieje i poczucie niespełnienia. Razem mogłyby one tworzyć wrażenie goryczy i żalu, ale dzięki Pańskiemu lekkiemu dowcipowi i życzliwości nie przytłaczają odbiorcy, chociaż też nie pozostawiają wielu złudzeń" - głosi list prezydenta.

Mistrz adaptacji prozy

Jego zdaniem Barański jest również "mistrzem gier z konwencjami oraz człowiekiem o wspaniałej erudycji filmowej i literackiej". "Pańskie adaptacje prozy Stanisława Czycza, Marii Kuncewiczowej, Michała Choromańskiego wchodzą w fascynujący dialog z pierwowzorami, dając im nowe życie. Dla amatorów X muzy prawdziwą ucztą jest też chętnie podejmowana przez Pana zabawa formą dawnego kina i filmu historycznego. Za to wszystko chcę dziś wyrazić Panu wdzięczność w imieniu licznego grona wielbicieli Pańskiej twórczości" - napisał prezydent.

"Raz jeszcze gratulując jubileuszu, życzę Panu zdrowia, satysfakcji z osiągnięć, wielu kolejnych sukcesów i wszelkiej pomyślności" - dodał.

Andrzej Barański urodził się w 1941 w Pińczowie. Należy do najbardziej cenionych polskich reżyserów. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego filmem dyplomowym była etiuda "Księżyc". Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, później skupił się na fabule. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji znany jest z takich tytułów jak: "Nad rzeką, której nie ma" (1991), "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992), "Dwa księżyce" (1993), "Horror w Wesołych Bagniskach" (1995), "Dzień wielkiej ryby"(1996).

W 2020 roku otrzymał Platynowe lwy za całokształt twórczości na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

kmp

Czytaj także

"Wielki człowiek polskiego i francuskiego kina". Media o Wojciechu Pszoniaku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 00:00
- Wojciech Pszoniak, wielki człowiek polskiego i francuskiego kina i teatru był szczególnie ceniony we Francji za występy u Andrzeja Wajdy czy w Theatre national de Chaillot w Paryżu – podkreślają francuskie media, informując o śmierci aktora.
rozwiń zwiń