X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To był moment przełomowy". Premier w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:05
- Marzec 1981 r. wpisał się w historię polskich miesięcy na drodze do odzyskania przez Polskę wolności, był momentem przełomowym - mówił w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki, w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.
- Bydgoszcz pokazała wówczas, że w związku tkwi potężna siła i tego się najbardziej przestraszyli komuniści - powiedział premier
- Bydgoszcz pokazała wówczas, że w związku tkwi potężna siła i tego się najbardziej przestraszyli komuniści - powiedział premierFoto: twitter.com/@PremierRP
PAP Andrzej Duda Bydgoszcz 1200.jpg
40. rocznica Bydgoskiego Marca 1981. Uroczystości rozpoczęła msza św. z udziałem prezydenta

- Marzec '81 wpisał się w historię polskich miesięcy charakterystycznych na drodze do odzyskania przez Polskę wolności. Sierpień, potem marzec, potem grudzień to trzy miesiące, które znaczył szlak w czasie karnawału Solidarności - mówił szef rządu.

Posłuchaj
00:27 10969497_2.mp3 Premier: marzec 1981 r. był momentem przełomowym na drodze do wolności (IAR)

Czytaj także:

- Marzec '81 r. był tym momentem przełomowym, bo nieco wcześniej tylko, 12 lutego, powołany na stanowisko prezesa Rady Ministrów nowo wykreowany wówczas przywódca Wojciech Jaruzelski zaapelował o trzy miesiące spokoju, o 90 dni pracowitości i Polacy raz jeszcze zaufali tym komunistycznym umizgom, tym fałszywym głosom, które płynęły ze strony władzy - powiedział Mateusz Morawiecki.

EN_01220943_0001_NZS_663x364.jpg
Niezależne Zrzeszenie Studentów - uczelniana Solidarność

Podkreślał, że te zapewnienia były "prowokacją" i "chwilą ciszy przed próbą generalną". Szef rządu wspomniał również o następstwach rządów Jaruzelskiego, w tym o wydarzeniach w Bydgoszczy, stanie wojennym, komunistycznych represjach.

- Bydgoszcz pokazała wówczas, że w związku tkwi potężna siła i tego się najbardziej przestraszyli komuniści - dodał premier.

"Kłaniam się bohaterom tamtych dni"

Szef rządu w trakcie wystąpienia podkreślał, że skuteczność walki robotników, rolników o swoje prawa potwierdzona została ówczesnym zwycięstwem wiosną, kiedy zarejestrowany został NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.

- Ten test, test w Bydgoszczy, jest niezwykle ważnym momentem na drodze Polski do wolności. Dlatego z tego miejsca nisko kłaniam się bohaterom tamtych dni, najciężej pobitym, ofiarom, którzy wtedy stawali w pierwszym szeregu walki w tamtej polskiej insurekcji - mówił.

- Kłaniam się również naszej ówczesnej 10-milionowej armii Solidarności, która była ewenementem w skali świata. Solidarności, która przeniosła te wartości, o które wtedy walczyła, we współczesne czasy. To dzięki wam wspaniali członkowie, sympatycy, działacze Solidarności tamtych czasów, my dzisiaj od ponad 30 lat cieszymy się wolną Polską i w wolnej Polsce możemy żyć, kształcić się, pracować - dodał.

Premier: to był zaczyn nowej myśl

Mateusz Morawiecki dziękował też bohaterom tamtych wydarzeń za determinację, odwagę, cierpliwość i wiarę w to, że "ten wspaniały polski ruch, jakim była Solidarność może być nie tylko zaczynem wolności - bo tak się stało - ale stał się już od wtedy, na zawsze dla Polski zaczynem nowej myśli".

- Myśli o sprawiedliwym, dostatnim i solidarnym państwie. O naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił premier.

pb

Czytaj także

Rewolucja "Solidarnośći". Przesłanie prezydenta i premiera na rocznicę porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:30
40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich "przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w całej pokojowej rewolucji »Solidarności«" - napisał w liście do uczestników obchodów Prezydent RP Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił zaś, że chyli "czoła przed bohaterami, którzy przed 40 laty walczyli o naszą wolność i niezbywalne prawa żywiciela naszego narodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdańsk powinien wspierać promocję historii". Piotr Duda o karze nałożonej na Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:52
Nasze billboardy to promocja historii. Miasto powinno wspierać takie inicjatywy albo przynajmniej w nich nie przeszkadzać - powiedział we wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas konferencji prasowej poświęconej nałożeniu na "S" kary za rozwieszenie banerów z okazji 40-lecia związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w Echu Moskwy: duch Solidarności potrzebny jest dziś współczesnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:26
Artykułem premiera Mateusza Morawieckiego "Duch Solidarności potrzebny jest dziś współczesnej Europie" zainicjowany został w czwartek cykl materiałów na portalu niezależnego rosyjskiego radia Echo Moskwy, na blogu zatytułowanym "Całemu światu - o Polsce".
rozwiń zwiń