X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: cały czas mamy trend wzrostowy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:30
- Mamy do czynienia obecnie z dynamicznym przyrostem dziennych zachorowań, wzrostem zleceń na badania diagnostyczne, co przekłada się na coraz większe obłożenie szpitali - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, oceniając bieżącą sytuację epidemiczną. - W pierwszej kolejności będziemy uruchamiali szpitale tymczasowe - dodał szef resortu zdrowia.
Oddział intensywnej terapii dla chorych na COVID-19 w szpitalu w Lublinie
Oddział intensywnej terapii dla chorych na COVID-19 w szpitalu w LublinieFoto: Jacek Szydlowski / Forum

Minister podkreślił, że cały czas mamy do czynienia z trendem wzrostowym, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. W piątek przekazano informacje o zdiagnozowaniu 15 829 nowych chorych, czyli - jak wyliczył - jest to o 4,2 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

- Ta liczba robi wrażenie. Mówię tutaj o tym przyroście, bo to kontynuacja stałego trendu dynamicznego przyrostu dziennej liczby zachorowań - powiedział.

Czytaj więcej
stop 1200 shutter.jpg
Przedłużone obostrzenia na Warmii i Mazurach. Restrykcje także na Pomorzu

Zaznaczył, że z tygodnia na tydzień liczba dziennych zachorowań przyrasta o jedną trzecią.

- To dorowadziło do tego, że średnia zachorowań w ostatnim tygodniu przekroczyła 11 tys., a dokładnie osiągnęła wartość 11 600. To oznacza, że wzrosła ona względem zeszłego tygodnia o 33 proc. W zeszłym tygodniu było to 8,8 tys. - wyliczył.

Kolejna fala

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował również, że w ubiegłym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się 96 tys. osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a w tym prawie 125 tys., czyli o około 30 tys. osób więcej.

Posłuchaj
00:23 10944066_1.mp3 Minister zdrowia: cały czas mamy trend wzrostowy liczby zakażeń koronawirusem (IAR)

Zauważył, że oprócz wzrostu liczby osób poddających się testom oraz tych, którym wychodzi wynik dodatni, "obserwujemy bardzo dynamiczny przyrost obłożenia łóżek szpitalnych".

- W ostatnim tygodniu przyrost ten przekroczył wartość 2 tys., czyli w ciągu tygodnia netto mamy przyrost o 2 tys. osób hospitalizowanych".

Czytaj więcej
1200_Sutkowski_PAP.png
"Pacjenci z objawami COVID-19 za późno zgłaszają się do lekarzy". Dr Sutkowski o wzroście zakażeń i zgonów

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że podobnie było przy poprzedniej fali pandemii, gdy obserwowaliśmy najpierw wzrost zakażeń, potem hospitalizacji, potem obłożenia respiratorów i na końcu wzrost liczby zgonów.

W związku z tym - jak mówił - sytuacja w szpitalnictwie i zarządzanie nią jest w tej chwili priorytetem. Poinformował, że na piątkowym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ta sytuacja była analizowana i wypracowane zostały cztery kroki działań.

Strategia rządu

Pierwszy z nich, jak powiedział Niedzielski, dotyczy weryfikacji deklarowanych w systemie łóżek covidowych przez poszczególne szpitale.

- Wczoraj zleciłem też prezesowi NFZ przeprowadzenie wyrywkowych kontroli w co najmniej dwóch szpitalach w każdym województwie, szczególnie w tych, które deklarują największe liczby łóżek w systemie - poinformował szef MZ. Dodał, że "te wielkości będą weryfikowane".

Posłuchaj
00:31 10944108_2.mp3 Minister zdrowia: szybko rośnie ilość zakażeń spowodowanych mutacją brytyjską koronawirusa (IAR)

Weryfikacji również poddana będzie dostępność tych łóżek. Adam Niedzielski przypomniał, że podczas drugiej fali wprowadzony został system aktualizowany przez szpitale co 3 godziny, z intencją, by karetki, które wiozą chore osoby, miały pewność, że dojeżdżają do szpitala, w którym jest miejsce.

- Zwróciłem się też do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w realizacji tego zadania, żeby te informacje były aktualizowane co trzy godziny. Wracamy do rozwiązania, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspomagali w pracy administracyjnej - podkreślił minister.

Czytaj więcej
covid szpital pap 1200.jpg
Niemal 16 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane

Tlen i leki

Kolejny krok to sprawdzanie zaopatrzenia szpitali w te produkty, które były deficytowe w trakcie drugiej fali zakażeń. Wskazał, że chodzi o zaopatrzenie w lek remdesivir.

- Będziemy odtwarzali poziom zaopatrzenia miesięcznego na poziomie 48 tys., bo w ten miesiąc wchodziliśmy z zaopatrzeniem mniej więcej 30 tys. Będziemy odbudowywali te zapasy po to, żeby płynnie dostarczać lek do poszczególnych szpitali, gdzie oczywiście popyt na to lekarstwo systematycznie rośnie - powiedział Adam Niedzielski.

Poinformował, że dokonywany jest również przegląd zaopatrzenia szpitali w tlen.- Na razie nie mamy żadnych sygnałów, żeby dostawy tlenu i zaopatrzenie w tlen miały jakiekolwiek problemy, opóźnienia lub ograniczenia - powiedział.

Dodał, że konieczne jest również stałe powiększanie liczby łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Strategiczna decyzja

Minister zdrowia zwrócił też uwagę na rolę szpitali tymczasowych. - Podjęliśmy decyzję, że w pierwszej kolejności nie będziemy podejmowali decyzji o wyznaczaniu z powrotem jednostek, które poprzednio zajmowały się COVID-19. W pierwszej kolejności tym razem będziemy otwierali, czy przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe. To bardzo ważna zmiana jakościowa - powiedział szef MZ.

Posłuchaj
00:18 10944099_1.mp3 Minister zdrowia: będziemy otwierali szpitale tymczasowe (IAR)

- Dzięki temu, że przygotowaliśmy się do trzeciej fali, mamy komfort, że nie musimy tej standardowo działającej w systemie szpitalnym liczby łóżek przeznaczać na leczenie chorych z COVID-em. Możemy w pierwszej kolejności skorzystać ze szpitali tymczasowych - dodał.

Czytaj więcej
Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_23.jpg
Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Szpital Narodowy zwiększa potencjał

Minister ocenił, że decyzja o przygotowaniu szpitali tymczasowych, była "mądra i strategiczna, która pozwala w sytuacji kryzysowej zachowywać i zarządzać dostępnością łóżek w taki sposób przewidywalny i zorganizowany".

Adam Niedzielski podał, że wojewodowie deklarują, iż ich uruchomienie to kwestia dwóch, trzech dni. Zaznaczył, że w wyniku tych działań, w przyszłym tygodniu, baza łóżkowa, która w tej chwili wynosi ok. 26 tys. łóżek będzie się systematycznie powiększała.

MZ podało w piątek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 448 łóżek i 2 616 respiratorów. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 tys. 423 osoby, 1 675 jest pod respiratorami.

jp

Czytaj także

Niedzielski: rozpędza się trzecia fala epidemii, w dziewięciu województwach będą nowe szpitale tymczasowe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 13:55
- Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Restrykcje na Warmii i Mazurach przedłużone, na Pomorzu - zaostrzone. Zobacz, co się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 16:00
Obowiązujące w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną utrzymane do 20 marca - poinformował resort zdrowia. Takie same obostrzenia zostaną też od soboty zastosowane w woj. pomorskim. To oznacza m.in. zamknięcie kin i teatrów, a także znaczne ograniczenie działalności galerii handlowych. W pozostałych 14 województwach, obowiązujące ograniczenia zostaną utrzymane do 28 marca. 
rozwiń zwiń