X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zaostrzenie kar i zniesienie przedawnień. Znamy założenia noweli Kodeksu karnego Komisji ds. Pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:29
Brak możliwości przedawnienia przestępstw pedofilskich, podniesienie ochrony granicy prawnokarnej dzieci do 16. roku życia i eliminacja kar nieizolacyjnych za pedofilię - to główne założenia projektu noweli Kodeksu karnego, który Państwowa Komisja ds. Pedofilii przedstawiła prezydentowi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak powiedział przewodniczący tej komisji Błażej Kmieciak, propozycja nowelizacji została złożona podczas spotkania w Kancelarii Prezydenta na początku lutego. - To jest gotowy projekt zmian z uzasadnieniem. Rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą na ten temat była bardzo merytoryczna. Projekt trafił już do analiz przez urzędników kancelarii - powiedział Kmieciak.

ministerstwo sprawiedliwości 1200 kow.jpg
Resort sprawiedliwości: obcokrajowcy, zagrożeni odebraniem im dzieci, coraz częściej szukają pomocy w Polsce

Jednym z głównych założeń tego projektu jest propozycja, aby przestępstwa pedofilskie nie ulegały przedawnieniu. Zgodnie z obowiązującym prawem przestępstwa takie przedawniają się po ukończeniu przez ofiarę pedofilii 30. roku życia. Uzasadniając potrzebę tej zmiany, Kmieciak podkreślił, że jedna ze zgłoszonych do komisji spraw dotyczy wydarzeń sprzed ponad 50 lat.

Czytaj także:

Komisja postuluje też wprowadzenie zakazu zatarcia skazania wszystkich rodzajów kar dotyczących czynów pedofilskich, w tym także kary pozbawienia wolności orzeczonej z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Propozycja komisji zakłada też podwyższenie ochrony prawnokarnej dzieci z 15. do 16. roku życia. Chodzi o to, aby granica odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie, w odniesieniu do wieku ofiary wynosiła 16 lat. - Naszym zdaniem 15. rok życia to zdecydowanie zbyt niska granica. Poza tym jest to postulat w pełni zgodny ze standardami prawa międzynarodowego oraz zasadami, jakie dostrzegamy w poszczególnych gałęziach prawa polskiego, w tym zwłaszcza prawa rodzinnego - wskazał Kmieciak.

Przedstawiony prezydentowi projekt komisji przewiduje też wprowadzenie do Kodeksu karnego szczególnych typów kwalifikowanych przestępstw, w tym m.in. zmuszania do współżycia niepełnosprawnego dziecka.

Wyłącznie kary izolacyjne

Komisja proponuje też, aby za wszystkie czyny pedofilskie groziły wyłącznie kary izolacyjne. - Chcemy w ten sposób uniemożliwić karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za przestępstwa seksualne wobec dzieci - wskazał Kmieciak. Zauważył przy tym, że obowiązujące przepisy przewidują m.in. karę grzywny i ograniczenia wolności za tzw. grooming, czyli uwodzenie dziecka w celu molestowania seksualnego.

Kosciol-pedofilia-pikieta-pap-1200.jpg
"Zmowa milczenia najbardziej traumatycznym doświadczeniem". Zakonnik i publicysta o walce z pedofilią

Kmieciak przekazał, że projekt komisji jest na etapie analiz Kancelarii Prezydenta. Dodał, że w najbliższych dniach odbędzie się spotkanie robocze ws. proponowanych zmian.

Z kolei inną propozycję zmian w przepisach dotyczących pedofilii przedstawiła w ubiegłym tygodniu Lewica. Posłowie tej partii poinformowali, że złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego, znoszący przedawnienie karalności przestępstw seksualnych, popełnionych na nieletnich. Zgodnie z projektem Lewicy, zniesienie przedawnienia będzie dotyczyć także m.in. rozpowszechniania treści pornograficznych obejmujących udział osób nieletnich.

Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2019 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. W końcu listopada 2020 r. komisja rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.

Do zadań komisji należy też m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Komisja ma także możliwość monitorowania toczących się postępowań i występowanie przed sądem jako oskarżyciel posiłkowy. Komisja może występować też do właściwych organów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej.

dn

Czytaj także

Projekt zmian procesowych ws. dzieci. Znamy najważniejsze założenia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 12:31
Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci, graficzne pouczenia dla najmłodszych i poszerzenie możliwości korzystania z tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań - to najważniejsze założenia projektu nowelizacji przepisów procesowych przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń