Resort sprawiedliwości: obcokrajowcy, zagrożeni odebraniem im dzieci, coraz częściej szukają pomocy w Polsce

2021-01-10, 15:43

Resort sprawiedliwości: obcokrajowcy, zagrożeni odebraniem im dzieci, coraz częściej szukają pomocy w Polsce
Ministerstwo Sprawiedliwości. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

W ciągu ostatnich dwóch lat do Ministerstwa Sprawiedliwości zwróciło się o pomoc i ochronę prawną osiem rodzin obcokrajowców, które uciekły do Polski z powodu zagrożenia odebraniem im dzieci. Były to rodziny, które przyjechały ze Szwecji, Norwegii i Holandii.


Powiązany Artykuł

Sąd free shutterstock 1200.jpg
"Pozbawienie mieszkania z naruszeniem prawa własności". Złożono skargę nadzwyczajną

Jak mówiła Polskiemu Radiu rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska, wcześniej takie sytuacje zdarzały się bardzo rzadko. Najgłośniejszy w ostatnim czasie przypadek dotyczył małżeństwa australijsko-rosyjskiego z Holandii, które w Polsce wystąpiło o azyl, szukając ochrony prawnej dla siebie i autystycznego dziecka.


Posłuchaj

Rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska o osobach szukających pomocy (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

- Osoby, które uciekają z innych krajów i szukają schronienia w Polsce z reguły podnoszą argument, że tu, w Polsce rodzina jest lepiej chroniona, że nie tak szybko, jak w innych krajach, w rodzinę wkraczają służby - mówiła rzecznik.

Kolejne postępowanie azylowe w toku

Magdalena Cechnicka, prezes działającej w Warszawie Fundacji "Korale", pomagającej rodzinom w odzyskaniu dzieci, mówiła, że w polskim prawie rodzina biologiczna jest bardzo ważna, a system skonstruowany jest w taki sposób, by mogła zajmować się dzieckiem, nawet jeśli przechodzi kryzysy.


Posłuchaj

Magdalena Cechnicka, prezes działającej w Warszawie Fundacji "Korale" o rodzinach w kryzysie (źr. IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

- W OPS-ach stworzone są specjalne stanowiska dla osób, które mają być w kontakcie z daną rodziną, mają pomóc zdiagnozować problem, ale być też osobą, która im pomaga w wyjściu z kryzysu. Są różnego rodzaju programy, które mają spowodować stworzenie właśnie takich warunków tej rodzinie, która wyjdzie z kryzysów i będzie w stanie utrzymać dzieci przy sobie - tłumaczyła.

W ciągu ostatnich dwóch lat spośród rodzin, które w Polsce szukały schronienia, by nie odebrano im dzieci, azyl dostały dwie osoby z Norwegii - matka z córką (wszystkich pozwoleń na azyl Urząd do Spraw Cudzoziemców w tym czasie wydał sześć). W toku jest postępowanie azylowe w sprawie trzyosobowej rodziny z Holandii.

IAR/in.//

Polecane

Wróć do strony głównej