X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nieoficjalnie: Adam Bielan zawieszony w prawach członka Porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 23:17
Europoseł Adam Bielan oraz wiceprezes ugrupowania Arkadiusz Urban zostali zawieszeni w prawach członków Porozumienia - wynika z informacji PAP. Część polityków partii zwraca uwagę, że to niezgodne ze statutem i że trzy lata temu upłynęła kadencja szefa partii Jarosława Gowina.
Bielan miał zostać zawieszony za wielokrotne łamanie statusu partii
Bielan miał zostać zawieszony za wielokrotne łamanie statusu partiiFoto: Rafal Siderski/Forum
sejm free 1200.jpg
PiS na czele z dużą przewagą, pięć partii w Sejmie. "Protesty nie szkodzą rządzącym"

Nieoficjalną informację o zawieszeniu Bielana jako pierwsze podało RMF FM. "Decyzja zapadła niemal jednogłośnie - wniosek poparły 24 osoby, przeciw były dwie" - podało radio.

Czytaj także:

Według źródeł PAP, Bielan i Urban zostali zawieszeni w prawach członka partii za wielokrotne łamanie jej statusu.

Do doniesień tych na Twitterze odniósł się poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. "Obrady już się zakończyły. Wielu członków /w tym ja/ odmówiło udziału w głosowaniu, ponieważ nie zapewniono jego tajności, a prezydium obradowało w niezgodnym ze statutem składzie. Jestem pewny w 200 proc., że zawieszenie Adama Bielana jest prawnie bezskuteczne" - napisał.

PAP Paweł Kukiz 1200.jpg
Manasterski: dołączenie Kukiza do Zjednoczonej Prawicy dałoby absolutnie stabilną większość sejmową

"Prezydium odbyło się w sposób jawny"

Potwierdziło to jedno ze źródeł PAP w Porozumieniu. - Prezydium zarządu obradowało dzisiaj w składzie niestatutowym, rozszerzonym, "napompowanym" przez prezesa Gowina. Odbyło się ono w sposób jawny, a według naszego statutu wszystkie głosowania personalne muszą odbywać się w głosowaniu tajnym - powiedział PAP jeden z polityków partii.

Inny polityk dodał, że zawieszenie Bielana prawdopodobnie było spowodowane tym, iż "podczas dokonywania kwerendy dokumentów statutowych okazało się, że prezesowi Gowinowi trzy lata temu wygasła kadencja szefa partii".

Jak tłumaczyło źródło, kongres zwyczajny Polski Razem (ugrupowanie przekształciło się później w Porozumienie) odbył się w kwietniu 2015 r. i to tam wybrano Gowina na szefa partii.

- Trzyletnia kadencja władz wygasała w kwietniu 2018 r., ale jesienią 2017 r. odbył się kongres nadzwyczajny, zjednoczeniowy, podczas którego dołączyły środowiska republikanów, chrześcijańskiego ruchu samorządowego. Wybrano wtedy wszystkie władze - zarząd, prezydium, przewodniczącego konwencji krajowej, wszystkie poza prezesem - mówił polityk.

Koniec kadencji Gowina

Dodał, że prowadzący te obrady Marek Zagórski (przeszedł później do PiS - red.), "stwierdził, że skoro zostało jeszcze pół roku kadencji prezesa Gowina, to jego wybór zostanie dokonany na kongresie 2018 r.".

- W międzyczasie Marek Zagórski odszedł z naszej partii i najwyraźniej nikomu nie przekazał, by zadbać o to, aby odbył się kongres. W ten sposób Jarosławowi Gowinowi w kwietniu 2018 r. wygasła kadencja. Zgodnie ze statutem w momencie wygaszenia kadencja prezesowi jego obowiązki przejmuje przewodniczący konwencji krajowej, a tę funkcję pełni Adam Bielan - wskazało źródło PAP.

- Jarosław Gowin był wybrany na szefa partii sześć lat temu, a kadencja naszych władz wynosi trzy lata. Trudno w to uwierzyć, że na ostatnim kongresie szef partii zapomniał być wybrany. Potwierdza to stenogram z kongresu, że wszyscy to przegapiliśmy. Zgodnie ze statutem w momencie, kiedy dochodzi do sytuacji wygaśnięcia członkostwa prezesa partii, niemożności wykonywania przez niego mandatu lub jego rezygnacji, do czasu wyboru przez kongres nowego prezesa uprawnienia wykonuje przewodniczący konwencji krajowej - powiedziało PAP źródło.

"Wybory wewnętrzne zostały przełożone ze względu na pandemię"

Zarzuty odpierają jednak stronnicy Jarosława Gowina, którzy zapewniają, że został on wybrany na prezesa Porozumienia w 2017 r. - Tak jak we wszystkich innych partiach nowe wybory wewnętrzne zostały przełożone ze względu na pandemię. W identycznej sytuacji jest PiS, Lewica, czy PSL, a nikt nie stawia tezy, że któryś z tych liderów przestał pełnić swoją funkcję - powiedział PAP polityk z otoczenia Jarosława Gowina.

Dodał jednocześnie, że głosowanie nad zawieszeniem Bielana z wynikiem 24 do 2 w "jasny sposób pokazuje, że Jarosław Gowin w pełni kontroluje partię".

pb

Czytaj także

Zastrzeżenia Porozumienia względem projektu dot. mandatów karnych. Sobolewski zapowiada rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 16:04
- PiS będzie namawiało Porozumienie do poparcia projektu dot. zniesienia możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu ta kwestia będzie wyjaśniana w ramach Rady Koalicji - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
rozwiń zwiń