X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. IPN prezentuje materiały poświęcone Zagładzie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 05:42
Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu "Przystanek historia" prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz. Na portalu zamieszone zostały między innymi artykuły naukowe, filmy archiwalne, zdjęcia czy książki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: brunocoelho / shutterstock.com

Redaktor naczelny portalu Rafał Leśkiewicz zwraca uwagę na artykuły naukowe, wśród nich tekst profesora Filipa Musiała poświęcony pamięci o ofiarach Holocaustu, obozów koncentracyjnych i zagłady. W portalu znalazło się też wiele tekstów poświęconych historii KL Auschwitz w tym między innymi śledztwu prowadzonymi przez Oddziałową Komisję Ścigania zbrodni przeciwko Polakom w Krakowie.

Posłuchaj
00:26 10871279_2.mp3 Rafał Leśkiewicz o artykułach, które opublikowano na portalu (IAR) 

Materiały archiwalne

Rafał Leśkiewicz zachęca także do zapoznania się z filmami i zdjęciami archiwalnymi. Na zdjęciach można zobaczyć ofiary obozów koncentracyjnych i zagłady, obozowy koszmar, a także niemieckich funkcjonariuszy, odpowiedzialnych za popełniane zbrodnie.

Z treściami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej można się zapoznać wchodząc na stronę przystanekhistoria.pl.

Instytut Pileckiego udostępnia filmy dokumentalne o Zagładzie

Materiały dotyczące Holokaustu udostępnia też Instytut Pileckiego. Obrazy prezentowane w ramach przeglądu skupione są na perspektywie świadków historii - ocalonych z Zagłady.

W ramach przeglądu można będzie zobaczyć trzy filmy: "Linia 41" w reżyserii Tanji Cummin, "Anioły Żegoty" w reżyserii Rafała Geremka, który opowiada o kobietach zajmujących się organizacją kryjówek dla dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego i premierowo "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie" w reżyserii Małgorzaty Grygiel i Michała Miziołka. Ten ostatni film wyprodukował Instytut Pileckiego, którego dyrektor Wojciech Kozłowski wyjaśnia, że ukazuje on "jak następowało stopniowe przygotowanie" Niemców do przeprowadzenia wielkiej operacji zgładzenia nie tylko polskich Żydów.

Posłuchaj
00:54 10871293_1.mp3 Instytut Pileckiego udostępnia filmy dokumentalne o Zagładzie. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Czytaj również:

"Świadkowie epoki"

Jedna z autorek filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", Małgorzata Grygiel, wyjaśnia, że film ukazuje represje niemieckie na Żydach zanim rozpoczęła się akcja wywożenia ich do obozów zagłady na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców.

W filmie poznajemy relacje świadków represji niemieckich nie tylko w dużych miastach, ale przede wszystkim w małych miejscowościach, gdzie o zbrodniach pamięta tylko lokalna społeczność. W filmie występują zarówno świadkowie tamtych wydarzeń jak i uratowani z Holokaustu.


CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Ładosia_PAP.png
Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Filmy dostępne niemal do końca roku

Każdy z trzech filmów poprzedza debata wprowadzająca - wyjaśnia Mateusz Werner - kierownik sekcji studiów nad totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego. Będą w nich brali udział zarówno twórcy dokumentów, historycy, jak i bohaterowie filmów.

Filmy będzie można oglądać do 29 grudnia na portalach społecznościowych Instytutu Pileckiego, po wcześniejszym pobraniu kodu ze strony internetowej Instytutu.

ms

Czytaj także

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:58
Facebook odblokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi i popełnianych tam przez hitlerowców zbrodniach m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy przez polskie media - powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.
rozwiń zwiń