X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 23:10
Sejm niemal jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, którzy w latach Holokaustu ratowali Żydów przed eksterminacją z rąk niemieckiej III Rzeszy.
Grupę Aleksandra Ładosia tworzyli polscy dyplomaci w Bernie w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów
Grupę Aleksandra Ładosia tworzyli polscy dyplomaci w Bernie w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ŻydówFoto: PAP/Paweł Supernak
1200_Ładosia_PAP.png
Ratowali Żydów, nie bacząc na konsekwencje. Sejm chce uhonorować Grupę Ładosia

Swą nazwę grupa wzięła od nazwiska ambasadora Aleksandra Ładosia, kierującego polskim poselstwem w Szwajcarii. Za przyjęciem uchwały głosowało 446 posłów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Czytaj także:

Polsko-żydowska grupa w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.

Posłuchaj
00:52 10861852_1.mp3 Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia - relacja Karola Darmorosa (IAR)
1200_Yad_Vashem_EN.png
"Wyraz bezgranicznej wdzięczności". Żydowska fundacja wesprze polskich Sprawiedliwych

"Korzystając ze statusu dyplomatycznego przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej, za wiedzą i wsparciem Rządu RP na Uchodźstwie i we współpracy z organizacjami żydowskimi, w tym Światowym Kongresem Żydów potajemnie zorganizowali jedną z największych w czasie II wojny światowej akcji fabrykowania paszportów i przerzutu ich do osób w gettach i obozach" - napisano w uchwale.

W toku prac parlamentarnych przyjęto poprawkę zmieniającą tytuł i treść uchwały. Pierwotnie miała ona honorować wyłącznie samego Aleksandra Ładosia. Jednak ostatecznie dokument jest hołdem dla całej grupy. Oprócz polskiego ambasadora stanowili ją - jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul fałszujący paszporty Konstanty Rokicki, pracownik poselstwa Juliusz Kühl oraz liderzy organizacji żydowskich Abraham Silberschein i Chaim Eiss.

Do początku 2020 r. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tys. 200 Żydów, których Grupa Ładosia próbowała ratować. Ocalono co najmniej kilkuset z nich.

pb

Czytaj także

Nie tylko Grupa Ładosia. Konsulat RP w Hawanie pomagał Żydom w ucieczce z okupowanej Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:39
Konsulat RP w Hawanie na Kubie w okresie Holokaustu pomagał w ucieczce z okupowanej Europy polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. Działalność ta odbywała się w ramach nakreślonej w Londynie polityki rządu polskiego - ustaliła dr Alicja Gontarek z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń