Kadencja prezesa IPN Jarosława Szarka zbliża się ku końcowi. Dwuetapowy konkurs wyłoni jego następcę

2021-01-26, 16:11

Kadencja prezesa IPN Jarosława Szarka zbliża się ku końcowi. Dwuetapowy konkurs wyłoni jego następcę
Zdjęcie ilustracyjne. Budynek Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.Foto: twitte.com/IPN Lublin

- Konkurs na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostanie ogłoszony do 2 lutego - poinformował przewodniczący Kolegium IPN profesor Wojciech Polak. Po przeprowadzeniu dwuetapowego konkursu i wyłonieniu kandydata przez Kolegium IPN, prezesa Instytutu powoła Sejm pod warunkiem zgody Senatu.

Kadencja obecnego prezesa IPN Jarosława Szarka - po pięciu latach kierowania przez niego Instytutem zakończy się w lipcu.

Powiązany Artykuł

Auschwitz free obóz koncentracyjny shutt-1200.jpg
Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, od 2 lutego do 19 marca, kandydaci będą mogli nadsyłać niezbędne dokumenty, które będą sprawdzane przez członków Kolegium IPN.

Kandydat musi między innymi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora; nie może to być też osoba, która pracowała lub współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa państwa. Pierwszy etap konkursu ma niejawny charakter.

Następnie, na początku kwietnia, dokumenty kandydatów zostaną sprawdzone przez ABW pod kątem ich ewentualnej współpracy ze służbami PRL.

W drugim etapie konkursu, pod koniec kwietnia, na publicznym przesłuchaniu kandydaci zaprezentują własną koncepcję funkcjonowania IPN i będą odpowiadać na pytania członków Kolegium IPN.

Czytaj także:

Głosowanie 

Następnie, na posiedzeniu niejawnym, w tajnym głosowaniu Kolegium podejmie bezwzględną większością głosów uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa IPN. Uchwała ta zostanie potem skierowana do Sejmu, gdzie kandydata najpierw oceni sejmowa komisja.

Powiązany Artykuł

Jarosław Szarek, prezes IPN_663x364.jpg
Prezes IPN o zbrodni katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

Jeżeli w pierwszym głosowaniu Kolegium IPN żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadzi się kolejne głosowanie zwykłą większością głosów z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów.

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Kolegium w drodze uchwały uzna konkurs za nierozstrzygnięty, a jego przewodniczący ponownie ogłosi konkurs.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej