X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes IPN o zbrodni katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:47
- Ci, którzy zginęli w Katyniu, nie wyparli się niepodległej Ojczyzny. Dlatego ich zamordowano. Zbrodnia katyńska była po to, by więcej wolnej Polski nie było - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Dr Jarosław Szarek o Zbrodni Katyńskiej ("Temat dnia/Gość PR24")
Dr Jarosław Szarek, prezes IPN
Dr Jarosław Szarek, prezes IPNFoto: PR/Marek Dakowski

Wiosną 1940 r. komunistyczny aparat NKWD zamordował ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej. Odbyło się to z polecenia władz Związku Sowieckiego z Józefem Stalinem na czele. 10 kwietnia przypadła 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

glinski_1200.jpg
Piotr Gliński: kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL

Rosyjski mrok tajemnicy

Pomimo upływu tak wielu lat są jeszcze obszary związane ze zbrodnią katyńską, które nie ujrzały światła dziennego. Jak wskazał dr Jarosław Szarek, trudno będzie o to, by w najbliższym czasie coś się zmieniło.

Katyń 1200.jpg
"Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy". Ambasada RP reaguje na kłamstwa rosyjskiej gazety

- Na przyznanie się Rosji, że to aparat NKWD stał za pozbawieniem życia tysięcy Polaków, czekaliśmy pół wieku. Niestety współczesna Rosja buduje swoją tożsamość w oparciu o przeszłość komunistyczną. Dla nas jest to trudne do zrozumienia, że po tylu latach od Zbrodni Katyńskiej część dokumentów wciąż jest tajna - stwierdził prezes IPN.

Elita niepodległej Polski

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ofiarami mordu w 1940 roku była elita niepodległej Polski, ludzie, którzy wywalczyli wolność dla Ojczyzny w roku 1918, by następnie budować jej siłę przez dwie dekady. Zaznaczył, że Katyń był po to, by więcej niepodległej Polski nie było.

katyń 1200 free.jpg
Prof. Wolsza: w Katyniu zginęło nawet do 30% polskiej inteligencji

- Ci, którzy zginęli, w śledztwach NKWD nie wyparli się niepodległej Polski. Dlatego ich zamordowano, chciano w ten sposób urwać głowę i wyrwać Polsce duszę. O tym, jak perfidny był plan likwidacji, pokazuje fakt, że równolegle z tym mordem Sowieci dokonali deportacji rodzin zabitych oficerów. Starano się unicestwić całą tkankę ówczesnej elity Rzeczypospolitej - wskazał dr Szarek.

Dodał, że następnie przez kilkadziesiąt lat budowano państwo komunistyczne na ludziach podległych, będących odwrotnością dla systemu wartości tych, którzy zginęli w Katyniu.

Ponadto w audycji dr Jarosław Szarek wspomniał również Janusza Kurtykę, byłego prezesa IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Jarosław Szarek, prezes IPN
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 14.45

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

IPN upamiętni 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W ramach obchodów m.in. płyta "Sprawa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:58
Piątkowa promocja płyty "Sprawa Katynia" z wykładem sowietologa i świadka zbrodni z kwietnia 1940 r. prof. Stanisława Swianiewicza - to jedno z wydarzeń jakie IPN przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. lat od zbrodni katyńskiej - IPN proponuje wystawy, wydawnictwa, wykłady online

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 09:00
Piątkowa promocja płyty "Sprawa Katynia" z wykładem sowietologa i świadka zbrodni z kwietnia 1940 r. prof. Stanisława Swianiewicza - to jedno z wydarzeń jakie IPN przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń