X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Warszawa Bangladeszem Europy". Śpiewak krytykuje władze stolicy za gigantyczny smog

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:22
Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Światowy ranking Air Quality Index (AQI) opublikował najnowsze dane. "Widać, że ochrona klimatu i środowiska to priorytet dla władz Platformy. Warszawa Bangladeszem Europy" - skomentował na Twitterze warszawski działacz społeczny Jan Śpiewak.
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Warsaw_By_Drone/Shutterstock

Do tych danych odniósł się na Twitterze działacz społeczny Jan Śpiewak.

Przypomniał także, że była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w czasie swojej prezydentury nie podjęła większych działań, które wpłynęłyby na stan jakości powietrza w mieście. Podkreślił, że pełni ona obecnie rolę przewodniczącej misji "Klimatyczno-neutralne i inteligentne miasta" przy Komisji Europejskiej. 

Ratusz ostrzega

W Warszawie obowiązuje w środę czwarty stopień ostrzeżenia przed smogiem. Mieszkańcom zaleca się, aby nie wietrzyli pomieszczeń. Jak informuje urząd miasta, osoby wrażliwe, zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci, powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów. Kierowcy powinni zrezygnować z używania samochodu i skorzystać z komunikacji publicznej. Zaleca się też, aby nie używać kominków, o ile nie są głównym źródłem ciepła w domu.

shutterstock smog kominy 1200 .jpg
Nowe porozumienie ws. redukcji CO2. Minister klimatu: Polska zabezpieczyła swoje interesy

"W Warszawie odnotowaliśmy dzisiaj wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć poziom alarmowy. W miarę możliwości unikajmy aktywności fizycznej i przebywania na dworze, a także wietrzenia pomieszczeń" - napisała na Twitterze rzecznik warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Winne niewymienione "kopciuchy"

"Kiedy miasto zlikwiduje 15-18 tysięcy kopciuchów w Warszawie, w tym nadal wiele we własnym zasobie komunalnym? Kiedy zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem w Warszawie obiecany przez Trzaskowskiego? Są pieniądze, są dotacje, ale trzeba jeszcze dotrzeć do ludzi i im pomóc" - odpowiedział Gałeckiej administrator profilu Smog Wawerski.

Skażenie powietrza aerozolami PM2.5 dziś do południa przekroczyło w Warszawie 296% normy.


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała PM10 jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka czynnik z grupy zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, iż przez pęcherzyki płucne mogą przenikać do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia.


kmp

Czytaj także

Fatalny stan jakości powietrza w Polsce. W Warszawie trują niewymienione "kopciuchy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:00
Początek tygodnia to mroźne temperatury, a co za tym idzie - zła jakość powietrza niemal w całym kraju. Najgorzej jest w Bydgoszczy, Włocławku i Kaliszu. W niektórych miejscowościach normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone ponad 10-krotnie. Wrocław i Warszawa znalazły się wśród 10 dużych miast świata z najgorszą jakością powietrza.
rozwiń zwiń