X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczepionki dystrybuowane zgodnie z zamówieniami szpitali. ARM odpowiada na doniesienia medialne

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:45
- Agencja Rezerw Materiałowych dystrybuuje dawki szczepionek dokładnie w takiej liczbie, w jakiej zapotrzebowanie zgłaszają szpitale; wszystkie dane znajdują potwierdzenie w naszym systemie - oświadczył prezes ARM Michał Kuczmierowski w odpowiedzi na czwartkowe doniesienia "Rzeczpospolitej".
Akcja szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie - zdj. ilustracyjne
Akcja szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie - zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Andrzej Lange

"Rzeczpospolita" napisała w czwartek, że w ostatnich dniach 2020 roku "szpitale węzłowe otrzymały od dwóch do nawet trzech razy więcej dawek, niż zamawiały". "Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które zaszczepiło z puli dla personelu medycznego aktorów, byłego premiera (Leszka Millera) i dyrektora prywatnej telewizji (TVN), nie było do tego przygotowane, bo planowo miało zacząć szczepić od 4 stycznia. Ale tuż przed sylwestrem naciskano na uczelnianą spółkę, żeby wzięła szczepionki »by się nie zmarnowały«. I zaczęła się »łapanka«" - czytamy w dzienniku.

łapka.jpg
Nowy etap szczepień coraz bliżej. Andrusiewicz: zaczniemy od seniorów

"Z inicjatywy i na prośbę WUM"

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych, która zajmuje się dystrybucją szczepionek, wydał w czwartek oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji, które według niego zawarte są w publikacji "Rzeczpospolitej".

- Z pełną stanowczością podkreślamy, że dawki szczepionek są dystrybuowane do wszystkich placówek zgodnie ze złożonym w systemie zamówieniem, wygenerowanym przez te placówki. Tak też było w przypadku Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które złożyło 2 zamówienia, zrealizowane 28 i 29 grudnia, w sumie na 450 dawek - podkreślił Kuczmierowski.

Czytaj także:

Prezes ARM wskazał ponadto, że dr Ewa Trzepla - którą później w związku z nieprawidłowościami w organizacji szczepień odwołano ze stanowiska prezes CM WUM - w mailu skierowanym do Agencji "stanowczo poprosiła o dostawę przed 29.12". "Dostawa przed 04.01 wynikała z inicjatywy i na prośbę WUM" - oświadczył.

Termin ważności

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

Tymczasem "Rzeczpospolita" napisała, że według jej ustaleń Trzepla trzykrotnie odmówiła przyjęcia szczepionek, ale "uległa" po obietnicy, że wejdzie wyjątek dający możliwość szczepienia rodzin medyków, a także pacjentów. Według dziennika 24 grudnia kontaktował się z nią pracownik ARM, a 27 grudnia koordynator z NFZ.

"Rzeczpospolita" napisała ponadto, że "nie tylko WUM otrzymał więcej szczepionek niż wynikało z harmonogramu". "Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zamówiło w ARM 75 dawek, a dostało 150" - czytamy.

Czytaj także:

Kuczmierowski podkreślił, że Górnośląskie Centrum Medyczne złożyło dwa zamówienia: 28 i 29 grudnia, każde na 75 dawek, co razem daje 150. Jak wskazał, oba zamówienia zrealizowano.

Prezes ARM wyjaśnił ponadto, że dotychczas do Polski trafiło 118 170 wielodawkowych fiolek Comirnaty. - Termin ważności szczepionki przechowywanej w temperaturze -90° do - 60°C to 6 miesięcy od daty produkcji zapisanej na fiolce i tacce. Obecnie możliwości magazynowania (w temperaturze -90° do - 60°C) są obliczone na przyjęcie i prawidłowe przechowywanie oraz dystrybucję wszystkich zakontraktowanych szczepionek. Standardowo dostarczamy szczepionki w zimnym łańcuchu (2° - 8°C) - zaznaczył.

"Jak najszybsza dystrybucja"

mid-epa08920771 (2).jpg
"Poczucie chaosu". Paweł Badzio o problemach z przebiegiem szczepień w krajach UE

Poinformował zarazem, że szpitale, które dysponują odpowiednim zapleczem sprzętowym, mogą otrzymywać zamrożone szczepionki. W tej chwili Agencja dostarcza w ten sposób szczepionki do kilku punktów, a kolejnych kilkanaście przechodzi kwalifikacje. - W celu uzyskania takiej kwalifikacji należy zgłosić się do ARM i uzgodnić odpowiedni proces - dodał Kuczmierowski.

- Raz jeszcze podkreślamy, że Agencja Rezerw dystrybuuje dawki szczepionek dokładnie w takiej liczbie, w jakiej zapotrzebowanie zgłaszają szpitale. Wszystkie dane znajdują potwierdzenie w naszym systemie" - oświadczył szef ARM. - Celem ARM jest jak najszybsza dystrybucja szczepionek, by w możliwie najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków mogło skorzystać ze szczepień - zapewnił.

Czytaj także:

Kuczmierowski nawiązał też do pojawiającego się w kontekście szczepień osób spoza grupy "0" pojęcia "nadprogramowych dawek szczepionki".

- To sformułowanie ukute przez WUM do uzasadnienia wykonanych niezgodnie z przeznaczeniem szczepień. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień obecnie szczepiona jest wyłącznie tzw. grupa zero - personel medyczny - oświadczył.

pkr

Czytaj także

Andruszkiewicz: rząd opracował szczegółowe zasady programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 19:15
- Etapy i zasady Narodowego Programu Szczepień można znaleźć na stronie gov.pl. To nieprawda, że brakuje informacji na ten temat - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gościem audycji była również poseł Lewicy Karolina Pawliczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwójne standardy moralne". Jakub Pacan o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 21:00
- Były tam m.in. osoby, które mówiły o obronie konstytucji, praworządności, pewnych normach moralnych i etycznych, które powinny być przestrzegane. Praktyka pokazała co innego - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność). W debacie wziął również udział Marcin Piasecki (Rzeczpospolita).
rozwiń zwiń