X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poczucie chaosu". Paweł Badzio o problemach z przebiegiem szczepień w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 23:25
- Niepokojące są m.in. rozmowy Angeli Merkel z Władimirem Putinem dotyczące współpracy w opracowaniu europejsko-rosyjskiej szczepionki (...) Chaos jest dosyć duży i należałoby go wreszcie opanować na jakimś szczeblu UE - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska).
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Niemiecki tabloid "Bild" opublikował w poniedziałek list, w którym ministrowie zdrowia Niemiec, Francji, Włoch i Holandii zwrócili się do Komisji Europejskiej o objęcie wiodącej roli w zakupie szczepionek przeciwko Covid-19. Od niego - w ocenie gazety - "rozpoczęła się katastrofa szczepionkowa w UE".

dworczyk 1200 twitt.jpg
Mamy ponad 100 tys. zaszczepionych Polaków. Szef KPRM: cieszmy się, że dobrze to idzie

Według informacji tabloidu czterej ministrowie już w czerwcu 2020 r. mieli ogromne wątpliwości, czy UE zdoła na czas zdobyć wystarczającą liczbę szczepionek, ale zostali wezwani przez swoich szefów rządów - w Niemczech przez kanclerz Merkel - do wszczęcia procedury scedowania sprawy na UE.

Paweł Badzio komentował problemy niektórych państw europejskich, związane z akcją szczepień. - We Francji prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z wysokimi aspiracjami Francuzów, którzy zgłaszali możliwość opracowania szczepionki, w związku z czym zakupy zrealizowane w firmie Pfizer są mniejsze, niż byśmy się spodziewali - ocenił.

Gość audycji odniósł się do doniesień o możliwości współpracy rosyjsko-niemieckiej w przygotowaniu szczepionki przeciwko COVID19. - Takie rozmowy mogą mieć daleko idące konsekwencje. Nie można rozdzielić tego, co dzieje się na rynku zdrowia i sytuacji pandemii z pewnymi wydarzeniami politycznymi. Prasa, m.in. amerykańska, zawiadamia, że przejawy rosyjskiej agresji skłaniają państwa europejskie do odbudowy obrony. Mówi się o krajach skandynawskich (...) Mamy szereg sygnałów o rosyjskim zagrożeniu, ale z drugiej strony przede wszystkim Niemcy podają Rosji pomocną dłoń - zwracał uwagę.

szczepienia 1200 (2).jpg
Polska w czołówce pod względem liczby szczepień na świecie. W UE jesteśmy na trzecim miejscu

Publicysta podkreślił, że istotne jest tło rozmów niemiecko-rosyjskich. - Chcielibyśmy wiedzieć więcej, czy te rozmowy są spowodowane realnymi przesłankami, np. policzono, że szczepionek nie będzie w takiej ilości, w jakiej trzeba, czy jest to dodatkowe zabezpieczenie, czy też sprawa ma podwójne dno. Na pewno poczucie chaosu w europie jest absolutnie usprawiedliwione - dodał.

Posłuchaj
23:27 _PR24_AAC 2021_01_05-21-34-58.mp3 05.01.2021 Paweł Badzio (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Cztery kraje - Niemcy, Włochy, Francja i Holandia - zawarły wiosną sojusz w celu zapewnienia wystarczającej liczby szczepionek dla krajów UE. Jednak nieco później Komisja Europejska rozpoczęła samodzielne planowanie zakupu szczepionki.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska)

Data emisji: 05.01.2021

Godzina emisji: 21.33

PR24/ka

Czytaj także

Jakub Pacan: sprawa szczepionki będzie wykorzystywana przez wszystkie grupy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:00
- Jak przewidywałem wcześniej, sprawa szczepionki będzie na wszystkie możliwe sposoby wykorzystywana przez wszystkie grupy polityczne. I tak się dzieje. Widzimy teraz wydarzenia z udziałem aktorów, celebrytów. Nawet w tym kontekście obserwujemy, że jest podział na dwa wrogie plemiona - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy deficyt wzajemnego zaufania, a to jest następny w nie cios". Karnowski o szczepieniu celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:22
- Ta sprawa sięga do 1944 roku, bo tam datować można takie poczucie pewnych grup, że one są właścicielami Polski, że oni są tutaj panami, że wszystko inne jest płynne - systemy polityczne, rządy - to się wszystko zmienia - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Michał Karnowski, odnosząc się do szczepienia celebrytów. 
rozwiń zwiń