Szpital Narodowy prawie pełny. Wiemy, ilu pacjentów w nim przebywa

2021-01-06, 16:18

Szpital Narodowy prawie pełny. Wiemy, ilu pacjentów w nim przebywa
Pacjenci na oddziale szpitala tymczasowego w Warszawie. Foto: PAP/Andrzej Lange

- 5 stycznia o godzinie 23.59 w Szpitalu Narodowym przebywało 93 pacjentów na 112 przygotowanych łóżek. W ciągu pięciu ostatnich dni szpitale 62 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym, do hospitalizacji przyjęto 45 osób. Łącznie od początku działalności w tej placówce hospitalizowano 350 osób.


Powiązany Artykuł

szpital pge narodowy pap 1200 .jpg

W informacji przekazanej PAP w środę przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, którego Szpital Narodowy jest filią, podano najnowsze dane statystyczne na temat liczby osób hospitalizowanych i liczby łóżek.

Wynika z nich, że zgodnie ze stanem z 5 stycznia z godziny 23.59 w Szpitalu Narodowym przebywało 93 pacjentów na 112 przygotowanych łóżek. W ciągu pięciu dni szpitale 62 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 45 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 350 osób.

Wyjaśniono, że duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia.

Powiązany Artykuł

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg

Koszty utrzymania

Podkreślono, że miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł.

"Kwota 21,5 mln zł miesięcznie pojawiła się w dokumencie, który posłużył Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do oszacowania ryczałtu, jaki przeznaczy NFZ za hospitalizację dzienną jednego pacjenta oraz za jedno niewykorzystane łóżko. Do wyliczenia wysokości tego ryczałtu przyjęto maksymalną, możliwą skalę działania szpitala tymczasowego, tzn. 450 łóżek oddziałowych, 50 łóżek na intensywnej terapii, a także wydatki na działanie Punktu Przyjęć i Centrum Koordynacji w kwocie 567 tys. miesięcznie" - wyjaśniono w specjalnym oświadczeniu.

Zaznaczono, że to, iż nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. "Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących)" - wyjaśniono w komunikacie.

Powiązany Artykuł

Michał Kuczmierowski 1200.jpg

Doświadczony personel

Personel szpitala pochodzi z Warszawy i dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. "Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym" - poinformowano.

Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii i w Afryce. "To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich" - podkreślono.

Poinformowano, że wraz z początkiem 2021 roku statystyki będą zamieszczone raz w tygodniu (w środę). Zapowiedziano, że w miarę możliwości będą one wzbogacone o materiały zdjęciowe lub wideo. Kolejne statystyki w nowym cyklu zostaną opublikowane 13 stycznia br.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej