X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szpital Narodowy prawie pełny. Wiemy, ilu pacjentów w nim przebywa

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:18
- 5 stycznia o godzinie 23.59 w Szpitalu Narodowym przebywało 93 pacjentów na 112 przygotowanych łóżek. W ciągu pięciu ostatnich dni szpitale 62 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym, do hospitalizacji przyjęto 45 osób. Łącznie od początku działalności w tej placówce hospitalizowano 350 osób.
Pacjenci na oddziale szpitala tymczasowego w Warszawie
Pacjenci na oddziale szpitala tymczasowego w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Lange

szpital pge narodowy pap 1200 .jpg
Kierowanie pacjentów do Szpitala Narodowego. Apel do placówek medycznych

W informacji przekazanej PAP w środę przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, którego Szpital Narodowy jest filią, podano najnowsze dane statystyczne na temat liczby osób hospitalizowanych i liczby łóżek.

Wynika z nich, że zgodnie ze stanem z 5 stycznia z godziny 23.59 w Szpitalu Narodowym przebywało 93 pacjentów na 112 przygotowanych łóżek. W ciągu pięciu dni szpitale 62 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 45 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 350 osób.

Wyjaśniono, że duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia.

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Ponad 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem, 553 zgony. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Koszty utrzymania

Podkreślono, że miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł.

"Kwota 21,5 mln zł miesięcznie pojawiła się w dokumencie, który posłużył Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do oszacowania ryczałtu, jaki przeznaczy NFZ za hospitalizację dzienną jednego pacjenta oraz za jedno niewykorzystane łóżko. Do wyliczenia wysokości tego ryczałtu przyjęto maksymalną, możliwą skalę działania szpitala tymczasowego, tzn. 450 łóżek oddziałowych, 50 łóżek na intensywnej terapii, a także wydatki na działanie Punktu Przyjęć i Centrum Koordynacji w kwocie 567 tys. miesięcznie" - wyjaśniono w specjalnym oświadczeniu.

Zaznaczono, że to, iż nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. "Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących)" - wyjaśniono w komunikacie.

Michał Kuczmierowski 1200.jpg
Prezes ARM: w przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionki Moderna

Doświadczony personel

Personel szpitala pochodzi z Warszawy i dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. "Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym" - poinformowano.

Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii i w Afryce. "To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich" - podkreślono.

Poinformowano, że wraz z początkiem 2021 roku statystyki będą zamieszczone raz w tygodniu (w środę). Zapowiedziano, że w miarę możliwości będą one wzbogacone o materiały zdjęciowe lub wideo. Kolejne statystyki w nowym cyklu zostaną opublikowane 13 stycznia br.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Została wykonana olbrzymia praca logistyczna". Szef KPRM o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 14:05
- Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-owych. W pierwszym etapie uruchamiamy 300, w perspektywie tygodnia dojdziemy do 500 łóżek. Została wykonana olbrzymia praca logistyczna - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowanie pacjentów do Szpitala Narodowego. Apel do placówek medycznych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:57
W pierwszym tygodniu grudnia placówki 44 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym w celu skierowania pacjentów na leczenie, z czego 19 osób zostało przyjętych do hospitalizacji - poinformował w poniedziałek Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń