Wiceszef MSZ: Trójmorze zwiększa znaczenie swojego gospodarczego aspektu

2021-01-01, 16:48

Wiceszef MSZ: Trójmorze zwiększa znaczenie swojego gospodarczego aspektu

Państwa Inicjatywy Trójmorza dyskutują nad ewentualnym rozszerzeniem sojuszu i utworzeniem stałej siedziby w jednej ze stolic. Rok 2021 to także prace nad realizacją dużych projektów infrastrukturalnych, a także szczyt w Bułgarii. Trójmorze zrzesza Polskę oraz 11 innych unijnych państw leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Wiceminister spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński podkreśla, że współpraca 12 krajów może zostać zinstytucjonalizowana. Obecnie pracami bloku kieruje kraj, który organizuje doroczny szczyt i nie istnieje stały sekretariat.

Posłuchaj

Trójmorze w 2021 roku - realizacja projektów, dyskusja o stałej siedzibie, szczyt w Bułgarii i Forum Regionów w Lublinie (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

- Są argumenty za i przeciw. Argument za, to oczywiście dalszy rozwój inicjatywy. Argumenty przeciw wiążą się z tym, że dużo państw chciałoby, aby to u nich znalazła się siedziba, co może rodzić spory. Decyzje w tej sprawie zostaną prawdopodobnie podjęte zgodnie z deklaracją przyjętą na szczycie w Tallinie - mówi wiceszef dyplomacji.

Powiązany Artykuł

mosbacher pap 1200.jpg
"Jestem dumna ze współpracy z Polską". Mosbacher o Trójmorzu

"Chcemy zintensyfikować współpracę"

W gronie państw Inicjatywy trwa też dyskusja nad poszerzeniem bloku o inne kraje. Na razie status obserwatora mają Niemcy i Stany Zjednoczone, taką formą współpracy zainteresowana jest też Japonia.

Posłuchaj

Trójmorze w 2021 roku - realizacja projektów, dyskusja o stałej siedzibie, szczyt w Bułgarii i Forum Regionów w Lublinie cz. 2 (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Tegoroczne ważne wydarzenia w ramach Trójmorza to szczyt przywódców w Bułgarii oraz Forum Regionów, które ma odbyć się w Polsce. II Forum Regionów Trójmorza planowane jest na 2 i 3 marca w Lublinie. Poprzednie forum odbyło się dwa lata temu w Rzeszowie. Drugie z powodu pandemii zostało przeniesione na marzec.

Czytaj także:

- Chcemy zintensyfikować współpracę z samorządami lokalnymi, żeby zobaczyć, jakie są możliwości współpracy międzyregionalnej, nie tylko w regionach transgranicznych zaangażowanych przez swoje sąsiedztwo, ale także tych, które mogą wypracowywać inne elementy łączące i wspólnie działać w obszarze inwestycji nieco mniej spektakularnych, ale trochę bliższych społeczeństwu - tłumaczy pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza.

Projekty "priorytetowe"

Powiązany Artykuł

pad_1200_pap.jpg
Trójmorze odpowiedzią na kryzys. Andrzej Duda: znaczenie tej inicjatywy rośnie

Wiceszef MSZ zaznacza, że Trójmorze zwiększa znaczenie swojego gospodarczego aspektu. Chodzi o poprawę infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej na osi północ-południe.

Posłuchaj

Trójmorze w 2021 roku - realizacja projektów, dyskusja o stałej siedzibie, szczyt w Bułgarii i Forum Regionów w Lublinie cz. 3 (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

- Polska zgłosiła w ramach Inicjatywy Trójmorza 11 projektów priorytetowych łącznie w tych trzech obszarach - powiedział wiceminister. W sektorze transportu to przede wszystkim Centralny Port Komunikacyjny, drogi Via Carpatia, korytarz Bałtyk-Adriatyk w ramach europejskiej sieci TEN-T, połączenie kolejowe Rail Baltica, Bursztynowy Korytarz Kolejowy Amber Rail, śródlądowy transport wodny, użeglowienie Odry na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Ostrawa.

Czytaj także:

W sektorze energetycznym kluczowe dla naszego kraju projekty to polsko-litewski gazociąg GIPL, realizacja Baltic Pipe oraz gazowych połączeń transgranicznych z Ukrainą i Słowacją. Trójmorska autostrada cyfrowa to natomiast projekt priorytetowy w obszarze rozwoju technologii.

Posłuchaj

Trójmorze w 2021 roku - realizacja projektów, dyskusja o stałej siedzibie, szczyt w Bułgarii i Forum Regionów w Lublinie cz. 4 (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej