X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Roszkowski: Niemcy mogą odczytywać projekt Trójmorza jako zagrożenie swojej hegemonii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:35
- W ostatnich latach Polska stała się bardziej znaczącym podmiotem polityki międzynarodowej. Dla Niemiec to konkurencja, może jeszcze nie na taką skalę, na jaką byśmy chcieli, ale jest to przeszkoda w tym, by utrzymały pozycję hegemonistyczną w Europie - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich porozumieli się wstępnie w sprawie zasad sankcji finansowych za naruszenie podstawowych wartości Unii. Uzgodniono, że mechanizm ma być uruchamiany, jeśli Komisja Europejska uzna, że istnieje na przykład zagrożenie dla niezależności sądownictwa, a unijne kraje poprą wniosek w tej sprawie.

Grosse.jpg
"Kaganiec nakładany na państwa narodowe". Prof. Grosse o powiązaniu funduszy z praworządnością

Obawy Niemiec o pozycję Polski?

Prof. Wojciech Roszkowski odczytuje próby wprowadzenia mechanizmu powiązania funduszy europejskich z tzw. praworządnością, jako element nacisku na Polskę i obawę, szczególnie Niemiec, o rosnącą pozycję naszego kraju w polityce międzynarodowej.

- Pamiętamy też niedawne słowa o głodzeniu z ust niemieckiej europoseł. Te wszystkie fakty mogą być związane z tym, że w ostatnich latach Polska stała się bardziej znaczącym podmiotem polityki międzynarodowej. Dla Niemiec to konkurencja, może jeszcze nie na taką skalę, na jaką byśmy chcieli, ale jest to przeszkoda w tym, by utrzymały pozycję hegemonistyczną w Europie - wskazał.

Posłuchaj
26:06 PR24_MPLS 2020_11_10-09-33-23.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o próbie powiązania wypłaty środków unijnych z tzw. praworządnością oraz o rosnącej roli Polski w polityce międzynarodowej i odbiorze projektu Trójmorza przez Niemcy ("Temat dnia/Gość PR24")

Prof. Roszkowski: hegemonia Niemiec jest zagrożona

Paweł Jabłoński 1200
Paweł Jabłoński: będziemy twardo bronić polskich interesów w Unii Europejskiej

W związku z tym, jak podkreślił rozmówca Tadeusza Płużańskiego, "wszelkie środki w arsenale polityki niemieckiej są dozwolone". - Mam tu również na myśli wiązanie dystrybucji funduszy unijnych z tzw. praworządnością. To polityka Niemiec, które rok po roku realizowały i zdobyły pozycję hegemona, co jest jednak zagrożone przez chociażby wewnętrzne problemy u naszych zachodnich sąsiadów - ocenił prof. Roszkowski.

"Woła to o pomstę do nieba"

Historyk zwrócił też uwagę, że Niemcy mogą postrzegać jako zagrożenie dla swojej pozycji również projekt Trójmorza, którego liderem jest Polska.

CZYTAJ TAKŻE:

roth 1200 pap.jpg
Wiceprzewodnicząca Bundestagu chce nacisków Niemiec na Polskę. Rau: to żenujące i szkodliwe

- Wsparli go mocno Amerykanie i zaczyna on wychodzić z fazy marzeń w etap powolnej realizacji. Wobec naszego kraju stosowane są chwyty demagogiczne, które przekraczają jakiekolwiek ustalenia umowne. Taktyka Unii Europejskiej stale wykracza poza umowy międzynarodowe i pewne pojęcia w prawie międzynarodowym dotąd stosowane - stwierdził w Polskim Radiu 24.

Jak podkreślił prof. Wojciech Roszkowski, termin praworządności nie jest nigdzie zdefiniowany i używanie go jako "bata na państwa, które nie podobają się w Berlinie, jest fatalną praktyką". - Nie wynika to z żadnych umów. Porównywanie praworządności w Polsce do tego, co dzieje się na Malcie, w Hiszpanii, Francji czy Niemczech, jest czymś, co woła o pomstę do nieba - zaznaczył.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wojciech Roszkowski, historyk
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Kopcińska: Polska jest równoprawnym członkiem UE, nie zgadzamy się na stosowanie podwójnych standardów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:27
- Parlament Europejski może wydać swoją opinię w różnej formie, ale i tak nie ma ona mocy prawnej. Polska stosuje się do reguł prawa unijnego i tego samego oczekuje od wszystkich państw członkowskich oraz instytucji unijnych - powiedziała Joanna Kopcińska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Legutko: w UE w sposób systemowy łamane są reguły, nie ma tam szacunku dla zasad i traktatów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 21:06
- Elity europejskie mają dość jednolity lewicowy światopogląd, są bardzo politycznie i partyjnie zaangażowane. Mówiąc brutalnie, nienawidzą takich rządów jak polski czy węgierski i robią wszystko, by utrudnić im życie - powiedział Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń