X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd nakazał deportację 8-letniego Martina do Holandii. "Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 12:00
Będzie wniosek o wstrzymanie wykonalności orzeczenia o nakazie wydania urzędnikom holenderskim ośmioletniego Martina, który wraz z rodzicami przebywa w Polsce. Decyzję o odebraniu dziecka rodzicom i przekazaniu Holendrom podjął 22 grudnia warszawski Sąd Rejonowy.
Decyzję o wydaniu chłopca Holandii podjął warszawski sąd
Decyzję o wydaniu chłopca Holandii podjął warszawski sądFoto: Shutterstock
  • 22 grudnia warszawski sąd orzekł, że 8-letni Martin, którego rodzice szukają wspólnie z nim azylu w Polsce, musi wracać do Holandii
  • Zażalenie na tę decyzję złożą pełnomocnicy rodziców Martina
  • To ciąg dalszy w sprawie australijsko-rosyjskiego małżeństwa mieszkającego w Holandii, którym urzędnicy odebrali dziecko po doniesieniu sąsiada, że chłopiec jest krzywdzony
  • Ekaterina i Conrad Hertogowie zdecydowali się uciec z Martinem do Polski i poprosić o azyl. Władze Holandii wydały Europejski Nakaz Aresztowania
  • We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca
1200_sąd_shutterstock.jpg
Uciekli do Polski z autystycznym dzieckiem. Holenderski sąd pozbawił opiekunów praw rodzicielskich

"Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Odwołanie od decyzji zapowiada pełnomocnik rodziny Hertogów, rodziców chłopca, Bartosz Lewandowski. Zapewnił, że do Sądu Rejonowego trafi dziś wniosek o wstrzymanie wykonalności nakazu wydania chłopca Holendrom. 

"Sąd bez rozprawy i bez przesłuchania Conrada i Ekateriny nakazał przekazanie Holendrom autystycznego Martina. Kurator, który przeprowadzał wywiad w Polsce pisał, że odebranie dziecka byłoby »niehumanitarne«" - wskazał we wcześniejszym wpisie na Tiwtterze.

Posłuchaj
00:24 mecenas-seta1.mp3 Bartosz Lewandowski: sąd procedował w trybie covidowym, a więc - niejawnym (IAR) 

wójcik 1200.jpg
Polski sąd zdecydował o wydaniu 8-latka Holandii. Wójcik: wystąpiłem do PK o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Zaangażowanie resortu

W sprawę decyzji dotyczącej ośmiolatka zaangażowało się także Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceszef tego resotu, Michał Wójcik, wystąpił do Prokuratury Krajowej, by ta rozważyła zażalenie i wstrzymanie wykonania orzeczenia. "To niebywały skandaL" - skomentował decyzję warszawskiego sądu.

"Dobrze, że prokuratura się w sprawę włączyła. Trzeba zatrzymać jego [orzeczenia sądu] wykonanie" - skomentował na Twitterze poseł PiS i członek KRS Kazimierz Smoliński. "Orzeczenie jest skandalem" - podkreślił.

Decyzja zapadła tuż przed świętami

22 grudnia warszawski Sąd Rejonowy zdecydował o wydaniu władzom holenderskim ośmioletniego Martina, syna Rosjanki Katii i Australijczyka Conrada. Małżeństwo mieszkało w Holandii. Tam zdiagnozowano u Martina ciężką postać autyzmu. Chłopca w 2018 roku zabrała z rodzinnego domu holenderska opieka społeczna po doniesieniu sąsiada, który słyszał krzyki dziecka. Martin został umieszczony w internacie. Przez ponad rok rodzice nie mieli z synem kontaktu. Walczyli o to, żeby był poddawany odpowiedniej terapii.

Czytaj także: 

Postanowili uciec do Polski i tu starać się o azyl. Władze holenderskie wydały za małżeństwem Europejski Nakaz Aresztowania. We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca.


IAR, Twitter, TVP.Info/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ucieka przed odpowiedzialnością karną"? TV Republika o działaniach Zbigniewa Stonogi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 01:58
Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wobec Zbigniewa Stonogi europejski nakaz aresztowania. Mężczyzna najprawdopodobniej przebywa w Norwegii. Zarzuca się mu oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej i pranie pieniędzy w latach 2015-2017. W programie "Koniec Systemu" w Telewizji Republika przytoczono relacje dotyczące kolejnych pokrzywdzonych przez Stonogę osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walczyłam z hałasem w Śródmieściu, miałam skończyć jak Brzeska". Wstrząsające zeznania niedoszłej ofiary "Famy"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 07:14
- Klub "The View" latami zakłócał nam spokojny sen w nocy. Zaczęłam z tym walczyć, więc jego właściciele wydali na mnie wyrok. Próbowano ze mnie zrobić drugą Jolantę Brzeską. Miałam zostać tak pobita, żeby do końca życia jeździć na wózku - mówiła przed Sądem Okręgowym w Warszawie mieszkanka Śródmieścia Maria O., niedoszła ofiara "Famy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez błąd sądu stracili prawo do mieszkania. Prokurator Generalny złożył skargę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 10:34
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 stycznia 2004 roku, którym sąd wskutek pomyłki pisarskiej pozbawił powodów prawa do zamieszkania.
rozwiń zwiń