Zmiany w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest decyzja prezydenta

2020-12-23, 14:29

Zmiany w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest decyzja prezydenta
Prezydent ustawę nowelizującą zasady działania ChAT podpisał we wtorek. Foto: Beata Zawadzka/East News

Chrześcijańska Akademia Teologiczna stanie się uczelnią publiczną i dostawać będzie subwencję zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - zakłada nowelizacja przepisów o finansowaniu ChAT podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. 

Zgodnie z nowelizacją, ChAT staje się "uczelnią publiczną" (dotąd w przepisach zapisano, że jest "uczelnią państwową"). Akademia dostawać będzie subwencję zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotąd taka subwencja nie była przepisami zagwarantowana). Zmiany przepisów przewidują też, że minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych może udzielić ChAT dotacji podmiotowej na dofinansowanie wynagrodzeń nauczycieli akademickich wykonujących pracę na Wydziale Teologicznym, wraz z pochodnymi od tych wynagrodzeń (do tej pory była to dotacja na działalność bieżącą).

Powiązany Artykuł

1200 g.jpg
Świat mocno skręca w lewo. Grzegorz Górny: toczy się bój o duszę młodzieży

"Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie (...) rozwiązania modyfikującego zasady finansowania tej uczelni ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę, a w efekcie zapewnienie jej stabilnego finansowania i umożliwienie niezakłóconego funkcjonowania w systemie szkolnictwa wyższego i nauki" – czytamy w uzasadnieniu.

Otwarcie dla wielu teologii teologii

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie jest uczelnią publiczną utworzoną z Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Priorytetowym obszarem działalności Akademii jest kształcenie kadr duchownych i świeckich na potrzeby mniejszościowych Kościołów chrześcijańskich w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przepisy gwarantują poszczególnym mniejszościowym Kościołom chrześcijańskim prawo do kształcenia w akademii kadr duchownych w zakresie teologii tych Kościołów, tj. teologii prawosławnej, ewangelickiej, baptystycznej, metodystycznej, zielonoświątkowej, adwentystycznej i starokatolickiej.

Czytaj także: 

Akademia prowadzi studia wyłącznie w formie stacjonarnej. W roku akademickim 2019/2020 prowadziła studia pierwszego stopnia na kierunkach pedagogika, praca socjalna i teologia, studia drugiego stopnia na kierunkach pedagogika i teologia i jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej