X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Horban: mam nadzieję, że 27 grudnia pierwszy Polak zostanie zaszczepiony przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 21:10
- Wyczekujemy tego jak kania dżdżu - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przekonywał, że każdy, gdy otrzyma informację, że szczepionka jest dla niego dostępna, powinien się zaszczepić.
Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban
Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej HorbanFoto: PAP/Radek Pietruszka
1200_Morawiecki_PAP.png
"Widać już światło w tunelu". Premier o walce z pandemią koronawirusa

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że realny jest termin rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 za tydzień 27-28 grudnia, ale - jak zastrzegł - zależy to od dostawy szczepionek na COVID-19. - Liczba chętnych jest już wystarczająca, żeby niezwłocznie, jak będą pierwsze dostawy, rozpocząć szczepienia - dodał.

Czytaj także:

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, był pytany w Polsat News, czy 27 grudnia będzie datą zaszczepienia pierwszego Polaka na COVID-19. - Mam absolutnie taką nadzieję, czekamy na to właściwie jak przysłowiowa kania dżdżu - powiedział.

Jego zdaniem, rozpoczęcie szczepień to obecnie kwestia tylko dostarczenia szczepionek i rozpoczęcia dystrybucji. - To będzie o tyle uproszczone i ułatwione, że te pierwsze szczepienia będą prowadzone w zakładach opieki zdrowotnej, głównie w szpitalach i poradniach, które do tej pory mają działające punkty szczepień. W związku z tym ta cała infrastruktura jest gotowa i czeka na przyjęcie szczepionki - powiedział prof. Horban.

Zwrócił uwagę, że jest jeszcze tydzień na utworzenie list chętnych do szczepień. Przypomniał, że pierwszą grupą, która będzie miała możliwość zaszczepienia się, będą pracownicy ochrony zdrowia. Na uwagę, że w niektórych szpitalach do szczepień zgłosiła się tylko połowa pracowników, a nawet mniej, powiedział: "Jeśli mam traktować świat poważnie i kolegów lekarzy, i koleżanki pielęgniarki poważnie, to oczywiście w ogóle takiej opcji nie biorę pod uwagę".

1200_szczepionka_PAP.png
"Nie ma znaczenia, od jakiej firmy przyjmiemy szczepionkę". Prof. Pyrć wyjaśnia

"Jedyną drogą skutecznego zapobiegania zachorowaniu jest szczepionka"

Jak mówił, zaprasza wszystkich nieprzekonanych co do istnienia COVID-19 na oddziały, "na których pacjenci leżą i umierają". - Zdecydowana większość pracowników ochrony zdrowia w taki czy inny sposób już się zetknęła z tymi chorymi i jest rzeczą zrozumiałą dla każdego, kto ma chociaż podstawowe wykształcenie medyczne, ale nie tylko medyczne, że jedyna droga skutecznego zapobiegania zachorowaniu jest szczepionka, szczepienie - zaznaczył.

Według prof. Horbana, COVID-19 zablokował lub znacznie utrudnił dostęp pacjentów z innymi chorobami do ochrony zdrowia. - Efekt już widzimy - to zgony. Jest więcej zgonów nie tylko z powodu COVID, ale również więcej zgonów z innych powodów. Prawdopodobnie jest to właśnie spowodowane tymże utrudnionym dostępem do lekarzy, do szpitali, do jednostek służby zdrowia - tłumaczył.

Pytany, czy ma pomysł, jak zachęcić Polaków do szczepienia się, odparł, że jeśli chodzi o osoby starsze, szczepienie na COVID-19 jest dla nich działaniem ratującym życie lub zdrowie. - Jeżeli weźmie się pod uwagę, że w grupie osób powyżej 80. roku życia umiera 25 proc. osób, to każdy w tej grupie może zobaczyć sobie różnicę miedzy byciem zaszczepionym a niezaszczepionym - powiedział.

Główna misja: zachęcanie do szczepień

Pytany, czy może Kościół powinien w Polsce przekonywać do szczepień, odparł: "Wszyscy. Od Kościoła do Ochotniczej Straży Pożarnej". - Kilka dni temu minister Dworczyk zawarł umowę z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi i to jest to. To jest autorytet na wsi. (...) To samo powinno być w mieście. Każdy, w momencie kiedy dostanie informacje, że szczepionka jest dla niego dostępna, powinien się zaszczepić. Nie ma tu wyjścia - ocenił.

W piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna zapewnią mieszkańcom mniejszych miejscowości, którzy mają ograniczoną mobilność, dojazd do punktów szczepień.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na koronawirusa mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program przewiduje, że w pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów. Po nich będą mogli zaszczepić się nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

***

***

pb

Czytaj także

"Wszystkie ręce na pokład". Strażacy pomogą w realizacji programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 11:23
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna zapewnią dojazd mieszkańcom mniejszych miejscowości do punktów szczepień. List intencyjny w tej sprawie podpisali szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak i prezes Głównego Związku OSP Waldemar Pawlak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z COVID-19 a szczepionka. Paweł Musiałek: na szali mamy śmierć wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:31
- Z jednej strony skróciliśmy badania i być może ryzyko różnych czynników jest większe, natomiast na szali mamy śmierć wielu ludzi, którzy bez szczepionki nie przeżyją - powiedział Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odpowiedział w ten sposób na wątpliwości społeczeństwa wobec szczepionki na koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma żadnych wskazań, że powoduje niepożądane objawy". Prof. Pyrć o szczepionce na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:56
- Stoimy przed wyborem czy się zaszczepić, czy przechorować. O ile tutaj jest mgliste przewidywanie, to z drugiej strony mamy chorobę, która trudno powiedzieć, że nie ma efektów ubocznych - powiedział w Polskim Radiu 24 wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć. 
rozwiń zwiń