X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pada na nich zmasowana fala hejtu". Ekspert o naukowcach promujących szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 12:20
- Zmasowana fala nienawistnych komentarzy względem naukowców promujących idee szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia. Wielkim wsparciem dla nich byłyby stanowiska towarzystw naukowych i uczelni - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Likoper/Shutterstock

Rząd we wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki przeciw COVID-19 mają być darmowe i dobrowolne.

szczepienie szczepionka free shutt 1200 .jpg
Wiceminister zdrowia: szczepionki przeciwko COVID-19 tylko dla osób zdrowych i bezobjawowych

Na temat konieczności szczepień od wielu miesięcy wypowiadają się również naukowcy. Wskazują, że jest to jedyne systemowe rozwiązane, które umożliwi wyeliminowanie pandemii. Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski sygnalizuje w rozmowie z PAP, że przedstawiciele środowiska akademickiego, którzy promują ideę szczepień, padają ofiarą nienawistnych komentarzy.

- Hejt nasilił się szczególnie na przełomie listopada i grudnia, kiedy o szczepieniach przeciwko koronawirusowi zaczęto mówić zdecydowanie więcej niż wcześniej – zauważył. Wskazał, że nie ma wyłącznie na myśli opryskliwych komentarzy w mediach społecznościowych. Teraz są to zarówno obraźliwe telefony, jak i e-maile, nawet z życzeniami śmierci dla jego bliskich. Osoby grożące wskazują, że naukowiec jest na usługach koncernów farmaceutycznych i że szczepionki nie są bezpieczne.

"Rozlewająca się fala hejtu"

- Jest to zjawisko powszechniejsze i z pewnością nie dotyczy tylko mnie. W czasie rozmów z koleżankami i kolegami po fachu, którzy zajmują się również informowaniem na temat szczepień, dowiedziałem się, że nienawistne informacje trafiają również do nich – podkreślił.

Zapytany, jakiego rodzaju wsparcia się spodziewa i od kogo, dr hab. Rzymski stwierdził, że właśnie od środowisk naukowych. - Byłoby bardzo pomocne, gdyby jak najwięcej środowisk naukowych – towarzystw czy uczelni medycznych – wsparło aktywnie ideę szczepień, np. w postaci opublikowania stanowisk na ten temat – powiedział.

Czytaj także:

Naukowiec dodał, że rozlewająca się fala hejtu na popularyzatorów szczepień skutecznie odstrasza innych badaczy od włączania się w tę kampanię, bo się obawiają o siebie. - Nie mam zamiaru wycofywać się ze swojej działalności. Wypowiadam się na temat szczepień dla dobra ogółu, a nie z powodów politycznych czy innych. W obliczu sytuacji pandemii mam bez przerwy włączony "tryb walki". Niemerytoryczna krytyka działa na mnie stymulująco – podkreślił.

Naukowiec wyraził nadzieję, że coraz więcej niedowiarków zacznie się przekonywać do szczepienia w momencie, gdy ich podawanie rozpocznie się na masową skalę i nie będzie żadnych niepokojących sygnałów.

gaLERIA handlowa nieczynna EN 1200 .jpg
Kwarantanna narodowa. Sprawdź, z jakimi ograniczeniami to się wiąże

- Zresztą należy pamiętać, że dziesiątki tysięcy szczepionek podano już w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Bahrajnie czy w Arabii Saudyjskiej – dodał. Ze słów badacza wynika, że co prawda hejt wzmógł się w ostatnim czasie to jednocześnie otrzymuje mnóstwo zapytań merytorycznych, na które chętnie odpowiada co najmniej raz dziennie.

- O bardzo szczegółowy aspekt szczepienia zapytał mnie na przykład 79-letni pan Stanisław. Po wymianie kilku mejli odpisał mi, że stał się odporny na manipulacje na ten temat i podziękował za wyjaśnienia. Takie sytuacje motywują do działania – zaznaczył dr hab. Rzymski.

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

Naukowiec powiedział, że gdy informuje o szczepieniach, opiera przekazywane informacje nie na wewnętrznych przekonaniach czy intuicji, ale na wynikach badań, które prowadzono, i głównie na ich parametrach, którymi są: bezpieczeństwo, immunogenność i skuteczność.

- Przekazywane przeze mnie i innych naukowców informacje są zatem merytoryczne, ale przez część osób nie są tak traktowane i powodują reakcje, których ja jako osoba zajmująca się popularyzacją nauki do tej pory nie obserwowałem – powiedział.

W jego ocenie wśród części społeczeństwa obawy powoduje to, że szczepionki na COVID-19 opracowano w wyjątkowy sposób, niemający dotąd precedensu w świecie nauki, np. z użyciem bardzo nowoczesnych technologii.
- W Polsce na temat szczepionek wypowiada się stosunkowo ograniczone grono ekspertów. Nadal nie mamy systemu edukacji na ich temat. To wykorzystują skrzętnie przeciwnicy szczepień, którzy już teraz stosują każdy możliwy kanał, szerząc absurdalne informacje. To napędza spiralę braku zaufania i rodzi hejt – stwierdził dr Rzymski.

dn

Czytaj także

Ponad 100 pracowników służby zdrowia ofiarami koronawirusa. Nowe dane ministerstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 10:26
Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 54 lekarzy, 44 pielęgniarek, 8 dentystów, 4 farmaceutów, 3 ratowników medycznych i 4 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń