X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef KPRM: jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy proces szczepień przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:45
- Jeżeli producent szczepionki wywiąże się z deklaracji, szczepienia grupy zero możliwe jeszcze w tym roku - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Adam Guz/KPRM

covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
Ruszyły infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19

- Ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19; w piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.


Posłuchaj
00:20 10799237_1.mp3 Michał Dworczyk: ponad 80 procent gmin ma zarejestrowane punkty szczepień na COVID-19 (IAR)

 

Jak podkreślił szef KPRM, te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski. - W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień do organizacji punktów, w których będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19 tak, ażeby do końca 2020 roku zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy - mówił Michał Dworczyk.

"Uruchomienie pierwszych pięciu punktów szczepień masowych"

Michał Dworczyk powiedział w trakcie środowej konferencji prasowej, że w piątek ruszy drugi etap naboru podmiotów leczniczych, które będą organizowały punkty szczepień. - Podjęliśmy też decyzję o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych. One będą realizowane w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - poinformował.

Jak dodał, zaczną one działać, gdy rozpoczną się szczepienia w pierwszym etapie, czyli gdy będą szczepione osoby z pierwszej grupy m.in. seniorzy, osoby 60+ oraz nauczyciele.

Minister zaznaczył, że później - na przełomie grudnia i stycznia - będzie doprecyzowywana lista punktów, w których będą wykonywane szczepienia. - Będziemy podejmowali decyzje, czy ewentualnie dodatkowe takie masowe punkty szczepień należy jeszcze uruchamiać - mówił.

Szczepienie shutterstock 1200.jpg
Narodowy Program Szczepień. Anna Kwiecień: teraz najważniejsze, abyśmy umieli skutecznie przekonać Polaków

Apel do dziennikarzy i polityków

- Chciałbym zaapelować do mediów, dziennikarzy, polityków, by w sposób niezwykle ostrożny i przemyślany wypowiadać się na temat szczepionek, na temat szczepień. W przestrzeni medialnej, zwłaszcza w internecie, pojawia się szereg niezweryfikowanych informacji, szereg fake newsów. My musimy, jako odpowiedzialni politycy, obywatele, dziennikarze (się) włączyć - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że namawia wszystkich, by "czerpać wiedzę ze sprawdzonego źródła, czyli ze stron rządowych". - Tam, gdzie macie państwo gwarancję otrzymania rzetelnej informacji - dodał.

Szef KPRM poinformował też, że w środę ruszyła infolinia, na której można otrzymać informacje o szczepieniach.

"509 szpitali węzłowych będzie szczepić kadry placówek medycznych"

- Można się zgłaszać do 509 szpitali węzłowych, które będą realizowały takie szczepienia, które będą mogły w krótkim czasie zaszczepić wszystkich pracowników, bo tu nie chodzi tylko o personel medyczny, ale o wszystkich pracowników tych podmiotów leczniczych - powiedział Dworczyk.

Posłuchaj
00:27 10799286_1.mp3 Szef KPRM apeluje do personelu medycznego o zgłaszanie się na szczepienie przeciw COVID-19 (IAR)

 

Wyjaśnił, że ten nabór na szczepienia trwa do 20 grudnia. - Apelujemy do pracowników podmiotów medycznych, czyli szpitali, przychodni, ale również aptek o zgłaszanie się do szpitali węzłowych, w których będą realizowane szczepienia dla tego personelu - mówił Dworczyk.

Przekazał, że taki szpital węzłowy znajduje się praktycznie w każdym powiecie, a cała lista placówek jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz na stronie: gov.pl/szczepimysie.

Współpraca z samorządami

Odnosząc się do pytania dziennikarzy o kolejne etapy szczepień przeciwko COVID-19, Dworczyk odparł: "musimy sobie to powiedzieć bardzo jasno, że do kolejnych faz szczepień, po tej fazie zerowej, będziemy przechodzić natychmiast, gdy producenci będą nam dostarczać szczepionki, bez jakiejkolwiek zwłoki".

- Natomiast dzisiaj, my jesteśmy ostrożni ze składaniem deklaracji, dlatego że producenci sami zmieniają terminy, zmieniają ilości i warunki dostarczanych szczepionek - podkreślił.

Jak dodał, "w związku z tym nie chcemy składać takich deklaracji, które będą wywoływać emocje, a potem one będą musiały być modyfikowane".

Milion szczepionek

Michał Dworczyk podczas środowej konferencji prasowej był pytany m.in., jak duża będzie pierwsza dostawa szczepionek na koronawirusa do Polski i czy producent zmienił deklarację w tej kwestii. - Na razie deklaracja się nie zmieniła, w pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek do Polski - odpowiedział szef KPRM.

dn

Czytaj także

Dworczyk: rozpoczynamy nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 10:01
- Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń