X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Osoby, które dopuszczały się zbrodni powinny zostać ukarane". Zbigniew Ziobro o represjach w PRL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:25
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że osoby, które dopuszczały się zbrodni kosztujących życie niewinnych ludzi, powinny zostać ukarane. Polityk mówił o tym w kontekście rocznic Grudnia '70 i wprowadzenia stanu wojennego.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Zbigniew Ziobro wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24, że takie osoby powinny być napiętnowane, a kara dla nich powinna być choćby symboliczna, gdyż część osób, która dopuszczała się represji, już nie żyje.

Gdańsk, grudzień 1970_663x364.jpg
Grudzień '70. Początek robotniczej rewolty na Wybrzeżu

Prokurator generalny zauważył, że w czasach PRL życie straciło wielu Polaków, często młodych, którzy protestowali przeciwko jarzmu i zbrodniom systemu, który po II wojnie światowej narzucili nam Sowieci.

Czytaj także:

- To był straszny i ponury czas naszej historii zdeterminowany uwarunkowaniami geopolityczno-historycznymi, tego, w którym miejscu znalazła się Polska po II wojnie światowej. Ci, którzy rządzili jako namiestnicy Kremla, dopuszczali się strasznych zbrodni - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Strajki i protesty

14 grudnia 1970 roku w odpowiedzi na podwyżkę cen artykułów spożywczych pracownicy Stoczni Gdańskiej rozpoczęli strajk i wyszli na ulice. W kolejnych dniach wybuchły protesty w Szczecinie, Gdyni, Elblągu. Przez kilka dni w tych miastach oraz w Gdańsku w wyniku brutalnej pacyfikacji robotniczych protestów przez milicję i wojsko, śmierć poniosło łącznie 45 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

Marcin-Antonowicz_663.jpg
Śmierć Marcina Antonowicza - niewyjaśniona zbrodnia z czasów PRL

Do strajkujących robotników Wybrzeża pracownicy Stoczni Szczecińskiej imienia Adolfa Warskiego przyłączyli się 17 grudnia 1970 roku i razem z wieloma tysiącami ludzi demonstrowali w mieście. Kiedy protestujący podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojsko i milicja użyły siły. Śmierć poniosło wtedy 16 osób.

Stan wojenny trwał od nocy z 12 na 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z Solidarnością, a życie straciło 40 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek".

fc

Czytaj także

Jak wyglądały ostatnie chwile przed stanem wojennym? Fragmenty książki Krzysztofa Czabańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 07:00
Jak wyglądały ostatnie chwile przed stanem wojennym? M.in. o tym przeczytamy w książce Krzysztofa Czabańskiego "Pierwsze podejście. Zapiski naocznego świadka". To opis ostatnich spotkań kierownictwa Solidarności w grudniu 1981 r., łącznie z ostatnim posiedzeniem komisji Krajowej NSZZ "S" w Stoczni Gdańskiej 12 grudnia 1981 r. Książka zawiera także relację z pierwszych godzin stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaruzelski wypełniał niewolnicze zobowiązania". Prof. Żaryn o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:37
- Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełniał swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w rozmowie poświęconej 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:28
- Gen. Jaruzelski zdawał sobie dokładnie sprawę, że albo zaprowadzi porządek, i to własnymi siłami, albo Moskwa postawi na kogoś innego. Jaruzelski grał na siebie, ale oczywiście pod ścisłą kontrolą Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń