X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przekształcanie UE w federację". Dr Żukowski o warunkowości wypłat z budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:55
- Może się okazać, że więcej państw nie jest zainteresowanych regułą warunkowości, która ewidentnie nie jest zbieżna z traktatami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

W Unii Europejskiej trwają negocjacje nad budżetem na lata 2021-2027. Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie wypłat unijnych środków z tak zwanym mechanizmem praworządności.

Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Jesteśmy krajem suwerennym, i takim zamierzamy pozostać". Sakiewicz o sporze wokół budżetu UE

Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy mają między innymi kontynuować negocjacje w tej sprawie.

"Zdecydowanie chcemy rozwiązać ten problem jeszcze w trakcie niemieckiej prezydencji" - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Spiegel" o możliwym zawetowaniu przez Polskę i Węgry budżetu UE.

Zdaniem dra Tomasza Żukowskiego obecnie rysują się trzy scenariusze działań wokół kwestii warunkowości. - Zmuszenie do ustąpienia krajów przeciwstawiających się regule warunkowości, rezygnacja z tych zapisów lub wycofanie się do takiego kształtu rozporządzenia, które było przyjęte i zaakceptowane przez wszystkich jeszcze w lipcu tego roku. Wtedy dotyczyło to przede wszystkim różnego rodzaju zjawisk korupcyjnych i ich zwalczania, a nie tego, co nazywa się politycznie zdefiniowaną praworządnością - przypominał.

- Czytając treść rozporządzenia, możemy dojść do wniosku, że nie jest ona groźna, natomiast jeśli wsłuchamy się w to, co mówią politycy, co uchwala Parlament Europejski, to widać jednoznacznie, że ma to być kolejny, być może przełomowy krok, w kierunku przekształcania Unii jako organizacji łączącej państwa w federację - zauważył socjolog.

Posłuchaj
19:59 _PR24_AAC 2020_12_07-13-08-35.mp3 07.12.2020 dr Tomasz Żukowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji dodał także, że różnice zdań w obozie Zjednoczonej Prawicy mogą być zarówno przejawem różnych punktów widzenia i napięciami wewnątrz koalicji, jak i elementem negocjacyjnym, mogącym być wykorzystanym w Brukseli podczas rozmów.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście audycji: dr Tomasz Żukowski, socjolog

Data emisji: 07.12.2020

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Czytaj także

"Gdyby UE chciała zdefiniować praworządność, już dawno by to zrobiła". Publicysta o propozycji Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:45
- Chodzi właśnie o to, by praworządności nie definiować, i aby to pojęcie było tak rozmyte, jak jest dotychczas. Nie ma dobrej woli po stronie tych, którzy chcą ustalić mechanizm warunkowania w wydawaniu funduszy unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Monasterski ("Agencja Informacyjna"). W debacie wzięli również udział prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) oraz Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd polski postawiono w niekomfortowej sytuacji". Prof. Kik o wecie budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 21:35
- Wierzę, że rząd polski doprowadzi do jakiejś wersji kompromisu i nie zawetuje życiodajnego dla polskiej gospodarki i społeczeństwa budżetu UE i programu pomocy w walce z pandemią - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mosiński: wydawanie pieniędzy z funduszu odbudowy powinno być kontrolowane

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:15
- Weto, o którym mówi Polska, jest potrzebne jako sprzeciw wobec mechanizmu, przez który pieniądze mogą być zabierane arbitralnie i niezgodnie z polityką traktatową UE - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. Gościem audycji był też Marek Rutka z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy krajem suwerennym, i takim zamierzamy pozostać". Sakiewicz o sporze wokół budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:15
- Nawet jeśli rząd się zgodzi na proponowane rozwiązania UE, to pozostaje pytanie, czy polski parlament ratyfikuje Fundusz Odbudowy, moim zdaniem do tego trzeba większości konstytucyjnej, a nie zwykłej, ponieważ jest to zmiana traktatów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jasina: spór w UE jest z całą pewnością pobudzany przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:26
Dr Łukasz Jasina zapytany o to, czy intensywny spór w Unii Europejskiej jest w jakiś sposób podsycany przez Rosję, nie miał wątpliwości. - Tak, z całą pewnością. Rosja jest tym zainteresowana - powiedział ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń