X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mniej gwarancji dla państw członkowskich". Prof. Czesław Kłak o kwestii praworządności

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 19:45
- Skoro UE wymaga przestrzegania prawa, to jej instytucje, a zwłaszcza Komisja Europejska, która ma mieć decydującą rolę, powinna dbać, nawet na wyrost, o wszelkie standardy i unikać sytuacji konfliktowych i rozwiązań budzących wątpliwości, bo to zły prognostyk na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
Prof. Czesław Kłak
Prof. Czesław KłakFoto: PR24

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w sobotę, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier.

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE

"Nie można zrobić kroku wstecz" - stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko ws. budżetu UE.

Prof. Czesław Kłak zauważył, że obecnie zaproponowany mechanizm, tzw. element warunkowości, przewidujący ocenę systemu prawnego poszczególnych państw członkowskich przez Komisję Europejską nie był dotychczas znany w UE. Co więcej, zawiera on klauzulę generalną, nie wymienia wszystkich kryteriów praworządności.

"Konkurencyjna procedura"

Dodał także, że  przypadku tego rozporządzenia mamy procedurę konkurencyjną do art. 7. traktatu o Unii Europejskiej, która wprowadza mniej gwarancji dla państw członkowskich. - W art. 7 jest mowa o tym, że Rada Europejska musi stwierdzić jednomyślnie poważne naruszenie jednej z wartości europejskich, natomiast w projekcie rozporządzenia nie ma mowy o jednomyślności i roli Rady Europejskiej - stwierdził gość audycji.

- W takiej sytuacji Komisja Europejska będzie samodzielnie dokonywała oceny praworządności, i w oparciu o nią uruchamiane będą środki o charakterze sankcyjnym. Co istotne, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to stanie się to w 1 stycznia 2012 r., ale Komisja dokonywać będzie oceny ew. naruszeń wartości w oparciu o swój raport, który już ogłosiła. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której już znany raport, który powstał bez podstawy prawnej, stanowić ma źródło decyzji po wejściu w życie rozporządzenia - podkreślał.

Posłuchaj
23:58 _PR24_AAC 2020_12_06-18-06-08.mp3 06.12.2020 prof. Czesław Kłak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

"Trudno tu mówić o praworządności"

Prof. Czesław Kłak podsumował, że trudno w tej sytuacji mówić o praworządności. - Ta jest w swojej istocie zgodnością z prawem. Najpierw należałoby wprowadzić i zaakceptować procedurę, a potem ją stosować. Historyczny raport Komisji zyskuje moc rozstrzygającą na gruncie procedury, która jeszcze nie obowiązuje - komentował prawnik.

Zwrócił także uwagę na rolę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Jeżeli ten mechanizm wejdzie w życie i środki dla jakiegoś państwa zostałyby zamrożone, to TSUE będzie mógł ew. badać czy Komisja Europejska działała zgodnie z prawem, jednak nie będzie to badanie kwestii merytorycznych tylko podstaw prawnych i procedur. Zakres tego badania nie będzie oznaczał, że np. można będzie poddać analizie raport KE i kwestionować jego elementy - ostrzegał gość audycji.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Goście audycji: prof. Czesław Kłak

Data emisji: 06.12.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Czytaj także

"Gdyby UE chciała zdefiniować praworządność, już dawno by to zrobiła". Publicysta o propozycji Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:45
- Chodzi właśnie o to, by praworządności nie definiować, i aby to pojęcie było tak rozmyte, jak jest dotychczas. Nie ma dobrej woli po stronie tych, którzy chcą ustalić mechanizm warunkowania w wydawaniu funduszy unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Monasterski ("Agencja Informacyjna"). W debacie wzięli również udział prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) oraz Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zanegowanie stanowiska premiera Morawieckiego". Reszczyński o inicjatywie Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 16:25
- Jeżeli wicepremier Jarosław Gowin prowadzi własną politykę zagraniczną bez porozumienia z premierem, to jest to działalność w takim samym duchu jak inicjatywa Rafała Trzaskowskiego, który stara się zbuntować samorządowców w całej Polsce, tworząc petycję w sprawie środków UE  - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. W debacie udział wzięli również Sławomir Jastrzębowski i Adrian Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kleiber o negocjacjach ws. budżetu UE: odbiją się na naszej polityce krajowej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 19:44
- To co się ma stać za tydzień, może się okazać wielkim wstrząsem dla polskiej opinii publicznej i odpowiedzialność spadnie w pierwszym rzędzie na pana premiera - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń