X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zanegowanie stanowiska premiera Morawieckiego". Reszczyński o inicjatywie Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 16:25
- Jeżeli wicepremier Jarosław Gowin prowadzi własną politykę zagraniczną bez porozumienia z premierem, to jest to działalność w takim samym duchu jak inicjatywa Rafała Trzaskowskiego, który stara się zbuntować samorządowców w całej Polsce, tworząc petycję w sprawie środków UE  - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. W debacie udział wzięli również Sławomir Jastrzębowski i Adrian Stankiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył w Brukseli, że jest szansa na kompromis w sprawie pakietu budżetowego.

Saryusz Wolski EN 1200.jpg
"To pułapka sprzeczna ze stanowiskiem Polski". Saryusz-Wolski reaguje na wypowiedź Gowina

Jego zdaniem możliwe jest dołączenie do mechanizmu warunkowości deklaracji interpretacyjnych polegających na zapewnieniu, że zasada warunkowości nie będzie wykorzystywana do tego, żeby wywierać nieuzasadniony nacisk na poszczególne państwa członkowskie w kwestiach innych niż uczciwe wykorzystywanie funduszy unijnych. Wicepremier rozmawiał o tym w Komisji Europejskiej.

"Choroba polska, którą musimy przezwyciężyć"

Adrian Stankowski ocenił, że deklaracja Jarosława Gowin była nierozważna. - To może zostać zrozumiane jako fragment polskiego stanowiska - ocenił. Dodał także, że stanowisko opozycji polskiej w sprawie weta budżetu UE  jest żałosne. - Wiele krajów, Szwecja, Dania, Holandia, Hiszpania, Francja czy Bułgaria groziło wetem budżetu. Nie znam sytuacji, w której stanowisko opozycji w tych krajach byłoby sprzeczne ze stanowiskiem własnego rządu. To tradycja od czasów Szczęsnego Potockiego i choroba polska, którą musimy przezwyciężyć, jeżeli mamy być poważnym narodem - komentował spór wokół powiązania praworządności z wypłatą środków z budżetu UE.

Posłuchaj
46:02 _PR24_AAC 2020_12_05-14-06-25.mp3 05.12.2020 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stoi na stanowisku, że w związku z wetem Polski ws. budżetu UE, część z funduszy unijnych powinna trafić bezpośrednio do samorządowców.

"Działalność antypaństwowa i antyrządowa"

Jak zaznaczył Wojciech Reszczyński, idea przedstawiona przez prezydenta Warszawy jest próbą rozczłonkowania państwa polskiego. - Państwo polskie jest jednolite, unitarne, w tej formie opisane w konstytucji. Oznacza to również to, że ma swój pieniądz, budżet i zadania realizowane na całego kraju. Podział na władzę państwową i samorządową bynajmniej nie zakładał uzurpowania przez władzę samorządową aspirowania do pieniędzy, w tym przypadku, z Unii Europejskiej. To działalność antypaństwowa i antyrządowa - podkreślał.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Próba realizacji nowej targowicy". Antoni Macierewicz działaniach opozycji ws. budżetu UE

- Deklaracja interpretacyjna to zanegowanie polskiego stanowiska zaprezentowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Nie można tworzyć kolejnego dokumentu do sprzecznego z prawem rozporządzenia stworzonego przez Komisję Europejską - komentował propozycję złożoną przez Jarosława Gowina podczas wizyty w Brukseli.

"Na zewnątrz powinniśmy być monolitem"

Sławomir Jastrzębowski przypominał, że do prowadzenia polityki międzynarodowej jest w Polsce upoważniony rząd nie władze samorządowe. - Powinno nas to martwić, ponieważ mimo wszystko nasze spory, dotyczące tego, czy w Polsce dzieje się tak, a nie inaczej powinniśmy rozstrzygać w kraju i dochodzić do jakiegoś porozumienia. Na zewnątrz powinniśmy być monolitem, nie rozgrywać naszych spraw, mieć jasne stanowisko - zauważył.

- Pytanie, czy Jarosław Gowin miał upoważnienie do prowadzenia rozmów w Brukseli. To, że jest premierem, to za mało, by podejmować skomplikowane procesy negocjacyjne (...) Polska strona pokazała, że nie jest murem w kwestii praworządności. To nie jest dobry znak - dodał publicysta.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście audycji: Wojciech Reszczyński, Sławomir Jastrzębowski, Adrian Stankowski

Data emisji: 05.12.2020

Godzina emisji: 14.06

PR24/ka

Czytaj także

"Lekceważenie obowiązujących norm prawnych". Maciej Kożuszek o mechanizmie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:55
- Jest już mechanizm, który pozwala w pewnym sensie ukarać dane państwo. To właśnie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), komentując próby powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdyby UE chciała zdefiniować praworządność, już dawno by to zrobiła". Publicysta o propozycji Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:45
- Chodzi właśnie o to, by praworządności nie definiować, i aby to pojęcie było tak rozmyte, jak jest dotychczas. Nie ma dobrej woli po stronie tych, którzy chcą ustalić mechanizm warunkowania w wydawaniu funduszy unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Monasterski ("Agencja Informacyjna"). W debacie wzięli również udział prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) oraz Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń