"Jest światełko nadziei". Pełnomocnik premiera ds. biotechnologii o szczepieniach

2020-11-25, 19:15

"Jest światełko nadziei". Pełnomocnik premiera ds. biotechnologii o szczepieniach
W porównaniu do pozostałych preparatów szczepionka z Oksfordu jest tańsza w produkcji i łatwiejsza w składowaniu i transporcie. Foto: PAP/EPA/OXFORD UNIVERSITY/JOHN CAIRNS/HANDOUT

- Wszystkie szczepionki przechodzą bardzo restrykcyjne badanie, jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa i skuteczność, a więc nie ma mowy, że któreś szczepionki będą lepsze czy gorsze. To są tak naprawdę ułamki procenta różnic, które występują między nimi - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii oraz p.o. prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński. Nasz rozmówca mówił też o planie utworzenia hubu biotechnologicznego oraz Narodowego Funkcjonatora Osocza.


Powiązany Artykuł

PR24 Radosław Sierpiński 1200.jpg

Dr Radosław Sierpiński mówił, że model mRNA, na którym bazują szczepionki, jest bardzo bezpieczny. - W badaniach widzimy, że skuteczność we wszystkich przypadkach jest na poziomie ponad 90 proc. To jest naprawdę bardzo dobry wynik, szczególnie z punktu widzenia ochronnego - zaznaczył pełnomocnik premiera ds. sektora biotechnologii.

Nasz rozmówca stwierdził również, że widać "bardzo dobre profile bezpieczeństwa szczepionek". - Jedynym niepokojącym aspektem jest krótki czas obserwacji, bo wiemy, że z pandemią zmagamy się od 11 miesięcy, a o szczepionce mówimy od około miesiąca - zauważył, dodając, że przeprowadzono krótsze niż pięcioletnie badania, po których wiadomo, "jak to będzie dokładnie postępowało i po jakim czasie nabieramy 100-procentowej odporności". 

- Na razie mamy bardzo dobre wyniki, ale jednak są to wyniki krótkoterminowe - ocenił.

Zobacz cały wywiad z pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii dr. Radosławem Sierpińskim

Dr Sierpiński przyznał również, że dużym wyzwaniem jest zaszczepienie kilkudziesięciu milionów ludzi w skali kraju czy kilkuset w skali Europy. - Rządy rozważają różne strategie szczepień, by nie doprowadzić do transmisji wirusa w czasie szczepień, bo też pamiętajmy, że osoby, które będą chciały się zaszczepić, mogą być bezobjawowe - podkreślił.

Pełnomocnik premiera mówił też, że szczepionka musi być dostępna, bezpieczna, oraz że "istotną rolę odgrywa niska cena, bo mówimy o olbrzymiej populacji, która powinna tym szczepieniom podlegać". - Ja na to patrzę optymistycznie, myślę, że to jest światełko nadziei, które pozwoli nam wejść w okres letni już bez pandemii, bez tego dramatycznego czasu i wrócić do normalnego funkcjonowania - stwierdził.

Różne szczepionki

Zapytany, czy fakt, że na rynku pojawią się różne szczepionki, może rodzić pytania o to, które są najlepsze i które najlepiej stosować, odparł, że "większa ilość preparatów świadczy tylko o tym, że będzie w czym wybierać i będziemy mieli możliwość szczepienia szerokiej populacji".

- Wszystkie szczepionki przechodzą bardzo restrykcyjne badanie, jeżeli chodzi o profil bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o skuteczność, a więc nie ma mowy, że któreś szczepionki będą lepsze czy gorsze. To są tak naprawdę ułamki procenta różnic, które występują między nimi - ocenił.

Dr Radosław Sierpiński przypomniał też, że minister zdrowia zapowiedział, iż o tym, jakie szczepionki stosować w danym przypadku, będą decydowali lekarze.

- Ja sam jestem praktykującym lekarzem i ze szczepionką jest tak samo, jak ze wszystkim innym. W momencie, kiedy wszczepiamy pacjentom rozrusznik serca, a tych rozruszników mamy na rynku dostępnych piętnaście, to nie jest tak, że wszyscy dostają ten sam. Lekarz decyduje, który rozrusznik będzie dla danego pacjenta najlepszy. A bardzo często one po prostu różnią się tylko logotypem czy jakimiś pomniejszymi parametrami. Nie ma to znaczenia z punktu widzenia komfortu pacjenta - tłumaczył.

- Tak pewnie będzie i w tym przypadku, więc całkowicie uspokajam, nie stanowi to zagrożenia, nie powinno stanowić powodów do niepokoju, a szczepionki na pewno zostaną we właściwy sposób przebadane - zapewniał.

Dziennikarz portalu PolskieRadio24.pl rozmawiał też z dr. Radosławem Sierpińskim o planach utworzenia polskiego hubu biotechnologicznego we współpracy z firmą AstraZeneca oraz o planach stworzenia Narodowego Funkcjonatora Osocza, będącego swoistą fabryką osocza. Zapytaliśmy też o projekty realizowane obecnie przez Agencję Badań Medycznych. Jednym z nich jest sfinansowanie nowatorskiej metody leczenia białaczki. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu. 

rozmawiał Paweł Kurek

Polecane

Wróć do strony głównej