X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd stawia na biotechnologię. Jest nowy pełnomocnik premiera

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 09:23
P.o. prezesa Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński został pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych. Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mongkolchon Akesin/shutterstock

Do zadań pełnomocnika będzie należeć przede wszystkim monitowanie działań w zakresie realizacji projektu utworzenia polskiego hub-u biotechnologicznego oraz utworzenia Narodowego Frakcjonatora Osocza - wyjaśniła ABM w komunikacie.

Ponadto, dr Radosław Sierpiński będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie analiz i proponowanie rozwiązań w zakresie wspierania rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych, przygotowywanie propozycji zmian przepisów w tym zakresie oraz wypracowanie rozwiązań mających na celu kształtowanie wzajemnych relacji między podmiotami gospodarczymi, publicznymi i naukowymi.

Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_22.jpg
Dostępność łóżek i respiratorów stale rośnie. Nowe dane ze wszystkich województw

Polski hub biotechnologiczny

Jak wskazano w komunikacie, powstanie polskiego hubu biotechnologicznego Warsaw Health Innovation Hub jest inicjatywą wypracowaną we współpracy z Agencją Badań Medycznych, której ideą jest ścisłe partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie.

Powstanie Polskiego Frakcjonatora Osocza stanowi zaś odpowiedź na brak krajowego zabezpieczenia potrzeb pacjentów w zakresie pozyskiwaniu osocza dla produkcji preparatów krwiopochodnych oraz ich przetwarzaniu i produkcji.

"Każdego roku Polska sprzedaje rocznie ponad 200 tys. litrów osocza pozyskanych od polskich dawców zagranicznym producentom preparatów krwiopochodnych. Polska nie posiada własnej fabryki osocza, co uzależnia nasz kraj od polityki zagranicznych wytwórców i importerów. Rola preparatów krwiopochodnych i ich zastosowanie systematycznie się zwiększa, co wykazała również panująca pandemia. Przetwarzanie surowca we własnym zakresie i produkcja preparatów krwiopochodnych w kraju ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo medyczne i ekonomiczne" - zaznaczono w komunikacie.

Nowo powołany pełnomocnik Radosław Sierpiński z wykształcenia jest lekarzem kardiologiem i menedżerem, specjalizującym się w zarządzaniu w sektorze medycznym, badaniach klinicznych, HTA i managemencie nauki. Posiada rozległe doświadczenie w zakresie badań i rozwoju w biotechnologii oraz szerokie kontakty z międzynarodowymi instytucjami naukowymi i instytucjami zarządzającymi ochroną zdrowia. W latach 2018-2019 był doradcą ministra zdrowia, a od 2019 roku kieruje Agencją Badań Medycznych.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Terapia osoczem ozdrowieńców dla pacjentów z COVID-19. Prof. Radziwon wyjaśnia, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 09:11
Prof. Piotr Radziwon, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które koordynuje w Polsce oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19 ocenił, że zainteresowanie oddaniem osocza, by pomóc innym zakażonym koronawirusem, znacznie wzrasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczny lek na COVID-19 bez refundacji dla chorujących w domu. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:28
Deksametazon to przeciwzapalny steryd stosowany w leczeniu COVID-19. W ciężkich przypadkach zmniejsza ryzyko zgonu. Jest "dostępny na rynku i tani" - mówił w czerwcu rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. To prawda. Pacjenci w szpitalu nie płacą nic, ale leczący się w domu - 100 procent ceny, nawet 800 złotych za kurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostępność łóżek i respiratorów stale rośnie. Nowe dane ze wszystkich województw

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 06:56
W województwach całej Polski na bieżąco wzrasta liczba łóżek covidowych i respiratorów - ustaliła PAP. Wciąż pozostaje zachowany bufor wolnych miejsc i urządzeń. Według danych udostępnionych w poniedziałek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w szpitalach w regionie przygotowano 3263 łóżka przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego zajętych jest 1618.
rozwiń zwiń