X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Skierniewicach odsłonięto pomnik "Przed Bitwą Warszawską". Szef MKiDN: symbol solidarności międzyludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:45
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odsłonił w Skierniewicach pomnik "Przed Bitwą Warszawską" upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r. - To pomnik solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej - podkreślił prof. Piotr Gliński.
Piotr Gliński odsłonił pomnik Przed Bitwą Warszawską w Skierniewicach
Piotr Gliński odsłonił pomnik "Przed Bitwą Warszawską" w SkierniewicachFoto: PAP/Roman Zawistowski

Monument, który stanął przed skierniewickim dworcem, upamiętnia setną rocznicę polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną, a także współpracę Polski, Węgier, Ukrainy i Francji w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przedstawione na nim postacie marszałka Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pala Telekiego, naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury oraz Charles'a de Gaulle'a, uosabiają narody Europy, które solidarnie pomogły Polsce walczącej z Rosją.

"Pomnik solidarności międzyludzkiej"

shutterstock polska flaga miasto 1200.jpg
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020. Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

Jak podkreślił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, sto lat temu Polska obroniła Europę przed złem bolszewizmu, ale - jak dodał - nie byśmy wtedy sami.

- Pomnik, który tutaj odsłaniamy w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, jest pomnikiem solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej. To wtedy razem Polacy z Węgrami, Ukraińcami, Francuzami, ale także z Białorusinami, Amerykanami i Rumunami, którzy też dostarczali materiały wojskowe do broniących Warszawy, Polski, Europy, wtedy byliśmy wszyscy razem - powiedział szef resortu.

Dziękując inicjatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania miejsca pamięci, podkreślił, że "dzisiaj dzięki oddolnej inicjatywie obywatelskiej, dzięki zaangażowaniu samorządu lokalnego i pomocy państwa polskiego możemy ten znak ludzkiej solidarności w obronie dobra przed złem, wspólnie odsłaniać".

Posłuchaj
00:29 Gliński skierniewice IAR.mp3 Piotr Gliński o pomniku "Przed Bitwą Warszawską" w Skierniewicach (IAR)

- To w smutnym czasie pandemii jest jakimś znakiem radości, że można być razem ponad interesami narodowymi w obronie czegoś, co jest wspólną, największą wartością. Można razem dowieść, że te najważniejsze dla ludzkości, nie tylko dla wspólnot narodowych, wartości mają swoich obrońców - mówił Gliński.

Czytaj również:

Wdzięczni sojusznikom

Przypomniał, że 12 sierpnia 1920 r. na stację kolejową w Skierniewicach przyszedł pierwszy pociąg z amunicją i bronią z Węgier. Jak zapewnił wicepremier, naród polski nigdy nie zapomni tego gestu, "który nie był tylko gestem, był realną pomocą dla bratniego narodu, który bronił wtedy świata przed zalewem bolszewickim".

- Dziękujemy także Francuzom, którzy od początku byli z nami, którzy wyposażyli armię Józefa Hallera, wtedy razem z tą armią w pociągach przejeżdżających przez Niemcy był także Charles de Gaulle. On jest symbolem tej pomocy francuskiej. (...) Byli z nami przedstawiciele Ukraińskiej Republiki Ludowej, wtedy razem walczyliśmy o niepodległość, Symon Petlura był przywódcą i on tutaj też stoi - wskazał szef MKiDN.

Wicepremier Gliński zwrócił również uwagę, że na pomniku jest także marszałek Józef Piłsudski. - Ale pamiętamy też o generałach, Tadeuszu Rozwadowskim, Lucjanie Żeligowskim i Józefie Hallerze. Dzięki nim wszystkim i tysiącom patriotów obroniliśmy Europę, obroniliśmy wartości - zaznaczył.

Posłuchaj
00:25 Amb Węgier skierniewice IAR.mp3 Ambasador Węgier w Polsce Zsuzsanna Kovacs o przyjaźni polsko-węgierskiej (IAR)
shutterstock flaga polski polska 1200.jpg
Wspólne śpiewanie, koncerty i spotkania z historią. Narodowe Święto Niepodległości w tym roku online

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk przyznał, że jest dumny z faktu, że skierniewiczanie odegrali sto lat temu dużą rolę w przygotowaniach do Bitwy Warszawskiej. Zapewnił, że mieszkańcy miasta będą godnie dbali o nowe miejsce pamięci.

Pomnik "Przed Bitwą Warszawską" w Skierniewicach

Pomnik "Przed Bitwą Warszawską - Skierniewice 1920-2020" stanął przed dworcem. Jego umiejscowienie nawiązuje do wydarzenia, które w przyczyniło się do zwycięstwa w wojnie 1920 roku. To na tutejszy dworzec w sierpniu 1920 r. przyjechał pierwszy pociąg pełen amunicji, którą Węgrzy przekazali walczącym. Ten sojusznik Polski w sumie wspomógł żołnierzy broniących się przed rewolucyjną armią milionami naboi, amunicją artyleryjską, tysiącami karabinów i innym sprzętem wojskowym.

Posłuchaj
00:27 Autor pomnika skierniewice IAR.mp3 Twórca pomnika profesor Karol Badyna o symbolice monumentu (IAR)

Monument przypomina również o ówczesnym sojuszu polsko-ukraińskim, dzięki któremu 20 tys. ukraińskich żołnierzy walczyło razem z Polską oraz o wsparciu doradczym, jakiego udzieliła Polsce Francja i roli samego de Gaulle'a, który w lipcu i sierpniu 1920 r. został wcielony do polskiej jednostki bojowej. Przesłanie pomnika, jakim jest wdzięczność Polski wobec Węgrów, Ukraińców i Francuzów, wypisano na nim w każdym z czterech języków.

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przed Bitwą Warszawską 1920 we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biurem Programu "Niepodległa" oraz miastem Skierniewice. Autorem koncepcji monumentu jest prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karol Badyna.

jmo

Czytaj także

"Kształtowała polską tożsamość i mentalność". Minister kultury o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:35
- To było starcie cywilizacji zachodniej, chrześcijańskiej z barbarzyństwem - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że zwycięstwo nad bolszewikami było możliwe dzięki temu, że Polacy z różnych nurtów politycznych potrafili współpracować ponad podziałami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z największych triumfów polskiej jazdy". Prezydent o 100. rocznicy bitwy pod Komarowem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:53
- Zwycięstwo w bitwie pod Komarowem, to jeden z największych triumfów w dziejach jazdy polskiej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 100. rocznicy tej bitwy, na polach w Wolicy Śniatyckiej (Lubelskie).
rozwiń zwiń