X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe 300 mln na sprzęt do nauki zdalnej. Czarnek: pieniądze trafią do nauczycieli już w grudniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:26
Na sprzęt do nauki zdalnej przeznaczamy dodatkowe 300 mln zł. Pieniądze te trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny – oświadczył w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister Przemysław Czarnek
Minister Przemysław CzarnekFoto: Twitter/@MEN_GOV_PL

Szef MEiN na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że już od przyszłego tygodnia wszystkie klasy szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych zmieniają tryb na zdalny. Wskazał, że tworzy to koszty związane z ulepszaniem tego typu nauczania tak, by było ono jak najbardziej efektywne.

Przemysław Czarnek podkreślił, że rząd wyasygnował na wsparcie informatyczne około pół miliarda złotych. - Dokładamy do tego kolejne około 300 mln zł. Te pieniądze trafią bezpośrednio do nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny, akcesoria informatyczne niezbędne do zwiększenia efektywności nauczania zdalnego - powiedział.

Czytaj więcej
shutterstock nauka zdalna lekcje zdalne free 1200.jpg
Rozporządzenie MEN: zdalna nauka przedłużona do 29 listopada

Minister zapewnił, że wsparciem zostaną objęci nauczyciele wszystkich klas - od I klasy szkoły podstawowej po ostatnią klasę szkół ponadpodstawowych.

- A więc wszyscy ci nauczyciele, którzy dziś nauczają dzieci i młodzież w szkołach w trybie zdalnym. Wszyscy ci nauczyciele będą mogli zakupić niezbędne akcesoria informatyczne wymienione w rozporządzeniu, które niebawem się ukaże - oświadczył Przemysław Czarnek. Wymienił, że chodzi o akcesoria, takie jak kamerki, mikrofony, słuchawki, statywy, klawiatury, myszki, ale też oprogramowanie niezbędne do nauczania zdalnego.

Czytaj także:

Pół tysiąca dopłaty

Powiedział, że rząd planuje dopłatę do 500 zł do sprzętu informatycznego droższej wartości bądź do akcesoriów informatycznych niezbędnych do zwiększenia efektywności nauczania zdalnego.

- Jeśli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość, wtedy te 500 zł mogą być dopłatą do tego sprzętu. To już pozostawiamy w gestii nauczycieli - sami wiedzą, co jest im dzisiaj, w tym momencie najbardziej potrzebne do wyposażenia się w celu uefektywnienia nauczania zdalnego - powiedział Czarnek.

Wyjaśnił, że "wsparcie dotyczy zakupów, które są dokonywane teraz i które będą dokonywane do 7 grudnia". - Obejmuje również te zakupy, których nauczyciele dokonali w bieżącym roku szkolnym, a więc od 1 września - powiedział szef resortu edukacji narodowej.

Posłuchaj
00:28 10726725_1.mp3 Przemysław Czarnek: dokładamy 300 milionów złotych do nauczania zdalnego (IAR)

Zaznaczył, że "warunkiem uzyskania refundacji jest wypełnienie bardzo krótkiego, uproszczonego wniosku, którego wzór będzie dołączony do rozporządzenia i będzie zamieszczony na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz na stronach kuratorów oświaty". - Do krótkiego wniosku "należy dołączyć imienny dowód zakupu tego sprzętu - dodał.

"To odpowiedź rządu na ogromne potrzeby"

Przemysław Czarnek zapowiedział, że "jeszcze w listopadzie na rachunki wszystkich organów prowadzących - w większości są to samorządy - będzie przekazane 100 proc. środków, które wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów tej refundacji".

- Jesteśmy przekonani, że w tym trybie najbardziej uproszczonym i najszybszym z możliwych, jeszcze w grudniu na rachunku nauczycieli znajdą się środki pochodzące z refundacji kosztów informatycznych - oświadczył minister. Zaznaczył, że "jest to odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i rządu RP na ogromnie wiele próśb i postulatów ze strony nauczycieli, którzy muszą ponosić prywatnie".

Czytaj więcej
lekcja zdalna nauka komputer dziecko freee shut 1200 .jpg
Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych. Jest decyzja rządu

Dodał, że "środki, które nie zostaną wykorzystane i pozostaną rachunkach samorządów i organów prowadzących będą mogły być przeznaczone przez te samorządy na zakup dodatkowego sprzętu informatycznego dla szkół, które prowadzą".

Tryb zdalny dla wszystkich

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki do 29 listopada 2020 r. przedłużone zostanie ograniczenie funkcjonowania klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

Uczniowie i słuchacze tych szkół od 26 października nie mają zajęć stacjonarnych, tylko uczą się zdalnie. Dodatkowo od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada takim samym ograniczeniem zostają objęte klasy I-III szkoły podstawowej, również oni będą się uczyć zdalnie.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarnek: to kłamstwo, że będziemy wyciągać konsekwencje wobec osób głoszących swoje poglądy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 00:09
- Otrzymywaliśmy sygnały o namawianiu uczniów podczas lekcji do udziału w protestach, a także o wulgarnym – a tym samym nielicującym z zawodem nauczyciela – zachowywaniu się podczas protestów - oświadczył minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń