X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie tylko na Narodowym. Gdzie powstają szpitale tymczasowe w kraju?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 05:50
W całej Polsce powstać mają specjalne szpitale tymczasowe przeznaczone do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. "W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada" - poinformował rząd. 
Prace nad powstaniem szpitala tymczasowego w katowickim MCK
Prace nad powstaniem szpitala tymczasowego w katowickim MCKFoto: Tomasz Kawka/East News

W stolicy funkcję szpitala tymczasowego będzie pełnił Stadion Narodowy. Docelowo placówka będzie leczyć 1200 pacjentów chorych na COVID-19. Kolejnym takim miejscem ma być nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny szpital, który organizowany jest w warszawskiej Hali Expo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap_20201101_099-12.jpg
Miejsca w szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Tak wygląda sytuacja w województwach

Dolny Śląsk: 400 łóżek we Wrocławiu

W województwie dolnośląskim szpital tymczasowy powstanie we Wrocławiu w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Ma być gotowa na koniec listopada.

Pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. szpitala tymczasowego Maciej Bluj powiedział PAP, że  trwają m.in. prace przy budowie dwóch pawilonów i apteki. - W istniejących pomieszczeniach montowane są instalacje do obsługi sprzętu medycznego - przekazał.

Woj. kujawsko-pomorskie: placówka na bazie wojskowego szpitala

W woj. kujawsko-pomorskim szpital tymczasowy zostanie stworzony na bazie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ul. Wojska Polskiego w Ciechocinku.

"Wojskowi lekarze zapewnią najwyższą jakość leczenia i opieki nad chorymi" - podkreślił na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Szpital tymczasowy w Lublinie

Jak przekazała PAP, w obiektach Targów Lublin w Lublinie trwają przygotowania do zorganizowania tam szpitala tymczasowego. Zakończenie adaptacji planowane jest na 27 listopada. Zgłosiło się około 150 chętnych do pracy w szpitalu.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że przy organizacji szpitala tymczasowego prowadzone są końcowe prace przygotowawcze, a także prace budowlane. - Otrzymaliśmy potwierdzenie zabezpieczenia sprzętu dla potrzeb szpitala tymczasowego z Agencji Rezerw Materiałowych - dodała.

W placówce planowane jest uruchomienie oddziału intensywnej terapii z 80 łóżkami i oddziału chorób zakaźnych (podzielonego na 10 pododdziałów), gdzie w sumie będzie 400-480 łóżek. Szpital ma być uruchomiany etapami, w miarę potrzeb.

Lubuskie: powstanie szpital w Zielonej Górze

Do 7 grudnia ma być gotowy na przyjęcie chorych na COVID-19 tymczasowy szpital dla woj. lubuskiego. Jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze – poinformowała we wtorek rzecznik zarządu województwa Marzena Toczek.

W szpitalu tymczasowym powstanie 170 miejsc covidowych, w tym 25 respiratorowych. Wyposażenie do lecznicy – z wyłącznym przeznaczeniem na diagnostykę i leczenie pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 – dostarczy wojewoda i pokryje również koszty eksploatacji lecznicy.

Szpital w hali Expo w Łodzi

W województwie łódzkim do roli szpitala tymczasowego będzie przystosowana hala Expo przy al. Politechniki w Łodzi. Rzecznik wojewody Dagmara Zalewska powiedziała, że obiekt będzie wyposażony w niezbędny do działalności szpitala sprzęt. Trwa jego kompletowanie.

❗Expo-Łódź szpitalem polowym❗ Expo-Łódź zostanie zaadaptowane na szpital tymczasowy. Nasza hala będzie podzielona na...

Opublikowany przez Expo-Łódź Środa, 28 października 2020

W szpitalu ma być od 250 do 300 miejsc dla chorych na COVID-19. - Szpital w hali EXPO ma ruszyć w drugiej połowie listopada - przekazała Dagmara Zalewska.

Ponad tysiąc łóżek w woj. małopolskim

Ponad 1,1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma być dostępnych w pięciu szpitalach tymczasowych, które powstaną w Małopolsce. Będą uruchamiane stopniowo. Jak wskazują dyrektorzy placówek, w których leczeni są pacjenci z COVID-19 problemem nie są miejsce i sprzęt, ale brak personelu medycznego.

W Krakowie działa już jeden szpital tymczasowy urządzony w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego. Są tam 32 łóżka i 8 stanowisk intensywnej terapii.  Nieco ponad 170 łóżek może mieć kolejny szpital tymczasowy w małej hali Tauron Areny Kraków.

Posłuchaj
00:52 10719494_1.mp3 Spółki skarbu państwa przygotowują się do stworzenia szpitali tymczasowych w Małopolsce. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 

Wciąż trwają rozmowy o utworzeniu szpitala tymczasowego w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Czwarty szpital ze 150 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 Grupa Azoty uruchomi w hali Cracovii przy al. Focha. Z kolei od połowy listopada w Krynicy Zdroju od połowy listopada ma zacząć działać tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 na 200 łózek. Placówka zostanie utworzona w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym.

PolskieRadio24.pl

Mazowsze: poza Warszawą szpitale w Radomiu i Płocku

Szpital polowy w Płocku powstanie na placu na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ruszyły już pierwsze prace. Placówka powstaje we współpracy tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i PKN Orlen. Ma dysponować 200 łóżkami. Trwa rekrutacja do pracy w tym miejscu.

Posłuchaj
00:32 10722855_1.mp3 W Płocku powstaje szpital polowy. Relacja Katarzyny Piórkowskiej (RDC)

Z kolei Totalizator Sportowy poinformował, że podjął się organizacji podobnego szpitala w Radomiu, który ma powstać we współpracy z wojewodą mazowieckim.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski wskazał już miejsce, w którym można utworzyć szpital tymczasowy. Brano pod uwagę różne lokalizacje m.in. halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale najlepszym rozwiązaniem - zdaniem samorządowca - będzie umieszczenie placówki w - czekającym na odbiory techniczne - budynku nowego Centrum Rehabilitacji.

150 łóżek w Opolu

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów pod koniec listopada – poinformowano w środę na konferencji prasowej.

Wojewoda opolski Adrian Czubak powiedział, że w zaadaptowanym na potrzeby chorych na COVID-19 budynku Centrum Wystawienniczo-Kongresowego będzie 150 łóżek, w tym 38 intensywnej terapii.

Trwa kompletowanie personelu medycznego. Niezbędny sprzęt zapewni Agencja Rezerw Materiałowych.

Podkarpacie: szpital organizowany w obiekcie MSWiA

Nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Podkarpaciu. W placówce, która działalność rozpocznie na początku grudnia, będzie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.

Jak zaznaczył rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, trwa rekrutacja kadry medycznej. - W tej chwili mamy już 25 zgłoszeń i spływają kolejne. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale także osoby personelu niemedycznego - mówił.

Placówka jest organizowana w nowym, czterokondygnacyjnym budynku. Łóżka dla chorych na COVID-19 będą znajdować się na pierwszych trzech piętrach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
polskie radio pielęgniarka szpital narodowy 1200.jpg
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: docelowo w Szpitalu Narodowym nawet 1300 łóżek

Szpitale tymczasowe w Białymstoku

Około dwóch milionów złotych ma kosztować utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Michała Wołodyjowskiego - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.

To jeden z dwóch szpitali tymczasowych w województwie podlaskim tworzonych dla pacjentów z koronawirusem wymagających leczenia szpitalnego. Oba będzie nadzorować Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku.

Posłuchaj
00:17 10719287_2.mp3 Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski: chcemy ukończyć te obiekty na przełomie listopada i grudnia (IAR)

Drugi szpital tymczasowy powstaje w budynku przy ul. Żurawiej, obok klinik zakaźnych szpitala USK, gdzie przyspieszono trwające od kilku lat prace budowlane.

W obu szpitalach tymczasowych ma być łącznie około dwustu tzw. łóżek covidowych. Szpitale te mają być gotowe do końca listopada, nie są zakładane opóźnienia, choć wiele zależy nawet od dostępności materiałów potrzebnych do prac - podkreśliła dyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz.

Co słychać na Hali Sportowej UMB? Prace trwają

Opublikowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Środa, 4 listopada 2020

Pomorze: placówkę poprowadzi szpital MSWiA

W budynku sanatorium MSWiA w Sopocie od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody pomorskiego, w budynku Sanatorium Uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie pracują obecnie specjaliści z branży m.in. gazów medycznych, wentylacji, technik medycznych. Przeprowadzają oni wizje lokalne, pomiary i projektują infrastrukturę, w tym niezwykle ważne dla prawidłowego leczenia chorych instalacje z tlenem. W pracach biorą udział także udział żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zapewniają oni wsparcie logistyczne.

Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku.

Możliwe trzy szpitale na Śląsku

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek – poinformowała rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Prace w MCK postępują sprawnie. Ich pierwszy etap to budowa instalacji tlenowej i wentylacyjnej. W placówce ma być 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych. Według zapowiedzi pierwsi chorzy na COVID-19 znajdą tam pomoc jeszcze w listopadzie.

Świętokrzyskie: 300 miejsc w Targach Kielce

W województwie świętokrzyskim szpital tymczasowy powstanie w halach wystawienniczych E, F i G Targów Kielce przy ul. Zakładowej w Kielcach. - To są nasze trzy najlepsze hale. Na razie stawiane są ściany pomiędzy boksami dla pacjentów oraz w części czystej szpitala, która się będzie mieściła w hali E. Tam będą urządzenia diagnostyczne, pokoje socjalne dla personelu medycznego, magazyny, szatnie - powiedział PAP Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Docelowo w szpitalu tymczasowym przygotowanych ma zostać 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

Sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim

Na połowę listopada planowane jest uruchomienie szpitali tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie, przeznaczonych dla pacjentów z SARS-CoV-2 – podały w czwartek służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Będzie tam w sumie 120 łóżek respiratorowych - 50 w Nidzicy i 70 w Szczytnie.

Poznań: szpital tymczasowy na MTP

Do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy – zapewnił w środę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) docelowo będzie prawie 600 łóżek, w tym 48 intensywnej terapii.

Prezes MTP Tomasz Kobierski poinformował, że pierwsza część szpitala powinna być gotowa do uruchomienia w ciągu dwóch tygodni. Podał, że na terenie targów trwają przygotowania do budowy zbiorników tlenowych.

300 łóżek w Szczecinie

W Szczecinie powstaną dwa szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19 – poinformowały PAP w czwartek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody. Jeden będzie zlokalizowany w hali widowiskowej Netto Arena przy ul. Władysława Szafera, drugi w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 przy al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie. 

Jak przekazała Bogna Bartkiewicz, rzecznik tej drugiej placówki, ma tam funkcjonować około 150 łóżek dla pacjentów w lżejszym stanie, którzy nie będą podłączeni do respiratorów i 25 łóżek OIOM. - Planujemy, że szpital tymczasowy ruszy za 5-6 tygodni - dodała.

Z informacji PAP wynika, że drugi szczeciński szpital tymczasowy w Netto Arenie ma mieć także 150 łóżek dla pacjentów w lżejszym stanie i 25 łóżek OIOM.

ms

Czytaj także

Szpitale tymczasowe w województwach. Zapewnią tysiące łóżek dla pacjentów z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 07:20
Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 5,5 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie będzie co najmniej jeden taki szpital. Na razie tymczasowe placówki gotowe są w Krakowie i Warszawie. Kolejne będą uruchamiane w listopadzie. Niektóre województwa nie podały dat otwarcia.
rozwiń zwiń