X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ziobro: w postępowaniu przygotowawczym ws. afery GetBack zabezpieczyliśmy 400 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:37
- Było to możliwe dzięki przepisom dot. rozszerzonej konfiskaty finansowej. Kończymy bardzo istotny element śledztwa ws. kilku tys. osób pokrzywdzonych, a aktem oskarżenia objęto 16 osób  - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew ZiobroFoto: East News/Grzegorz Banaszak
getback logo free shut 1200.jpg
Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack

Jak wskazał, kwota 400 mln dotyczy zarówno "nieruchomości, wartości nieruchomości, papierów wartościowych jak i środków na rachunkach bankowych".

Czytaj także:

- Zabezpieczenie tej kwoty było możliwe dzięki przepisom, które powstały po 2016 r. Wcześniej dochodziło do sytuacji, gdy byli prezesi banku kupowali mieszkania na koszt firmy dla swoich nieletnich dzieci - zaznaczył.

leszek czarnecki en 1200.jpg
Afera GetBack. Jest wniosek prokuratury o areszt dla Leszka Czarneckiego

- Kończymy bardzo istotny element śledztwa dot. kilku tys. osób pokrzywdzonych, a aktem oskarżenia objęto 16 osób. Zarzucono im popełnienie przestępstw oszustwa, nadużycia udzielonych uprawnień, wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności - wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Posłuchaj
00:20 10704376_1.mp3 Minister sprawiedliwości o akcie oskarżenia ws. afery GetBack (IAR)

Szkody w wysokości 3 mld zł

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski opisał natomiast w jaki sposób działali sprawcy. - Otóż w 315 emisjach GetBack wyemitował ponad 5 mln obligacji, które następnie były za pośrednictwem różnego rodzaju banków czy domów maklerskich proponowane zwyczajnym Polakom i inwestorom - mówił Święczkowski.

Jak zaznaczył, ci inwestorzy byli wprowadzani w błąd co do stanu finansowego firmy GetBack, ratingu, czy co do możliwości zarobienia na tym pieniędzy. - Tak 9 tys. osób poniosło szkodę w wysokości około 3 mld zł - powiedział Święczkowski.

Dodał, że prokuratura w tej sprawie natychmiast po złożeniu zawiadomienia przez KNF podjęła śledztwo. - Niespełna dwa, trzy tygodnie został powołany moją decyzją zespół śledczy. W kolejnych kilku dniach doszło do pierwszych przeszukań i zabezpieczenia dokumentów, nośników informacyjnych, a także mienia. Już po niespełna dwóch miesiącach doszło do zatrzymania głównego podejrzanego pana Konrada K. Tak działa prokuratura pod rządami Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro - przekazał Święczkowski.

pb

Czytaj także

Miał zawiadomić o przestępstwie, którego nie było. Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu sędziemu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:19
- Prokuratura Regionalna w Krakowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi Ł. Były sędzia jest oskarżony o fałszywe zawiadomienie organów ścigania o przestępstwie oraz złożenie fałszywych zeznań.
rozwiń zwiń