X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 16:34
Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w Suchowoli (woj. podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców księdza: Marianny i Władysława Popiełuszków.
Symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli
Symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki w SuchowoliFoto: PAP/Artur Reszko

Ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia.

ks. Popiełuszko 1200.jpg
36 lat temu ujęto morderców ks. Jerzego PopiełuszkiObchody 36. rocznicy męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki planowała na niedzielę w Suchowoli podlaska Solidarność wspólnie z burmistrzem tego miasteczka oraz miejscową parafią Św. Apostołów Piotra i Pawła. Duże obchody zostały z powodu pandemii odwołane, uroczystości miały w niedzielę skromny charakter. Odbyła się jedynie msza i złożenie kwiatów.

- Uczciliśmy rocznicę w sposób bardzo skromny. W obchodach wzięło udział bardzo mało osób. Nie było przemówień - przekazał przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski.

Duchowy przywódca Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Czytaj także: 

W Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w w warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach miałoby być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum jest od początku 2020 r. współprowadzone przez ministerstwo kultury i samorząd województwa. Samorząd regionu zapowiadał wcześniej, że muzeum uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:52
Dzisiaj, 19 października mija 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Listy najwyższych władz państwowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 00:55
W listach odczytanych podczas mszy świętej w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, prezydent i premier dziękowali za życie i duszpasterską służbę kapelana Solidarności. 
rozwiń zwiń