X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 23:21
W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przewodniczy uroczystej mszy świętej w 36. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przewodniczy uroczystej mszy świętej w 36. rocznicę śmierci księdza Jerzego PopiełuszkiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Brutalnie zamordowany w okresie PRL, podczas mszy świętych za Ojczyznę otwarcie bronił ideałów "Solidarności", sprzeciwiał się przemocy oraz krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Biskup Piotr Jarecki przywołał nieprzemijające słowa - dewizę kapelana "Solidarności" "Zło dobrem zwyciężaj".  - Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Taką zasadą kierował się w prowadzonym przez siebie duszpasterstwie błogosławiony kapłan Jerzy Popiełuszko. W swojej kapłańskiej misji, do której powołał go jedyny i wieczny kapłan Jezus Chrystus nie ograniczał się do kultu wewnątrzkościelnego, ale nadawał jej wymiar szerszy. Wymiar społeczny i ojczyźniany - podkreśla postawę ks. Jerzego hierarcha.

1200 premier.jpg
"Był symbolem walki o wolność". Premier złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

"Nadawał miłości wymiar uniwersalny"

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki w homilii podkreślił, że wiara działa przez miłość, do której nawoływał niezłomny duchowny. - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko nadawał wierze wyrażonej w miłości wymiar narodowy. Używając słów papieża seniora Benedykta XVI - wierze nadawał wymiar miłości "makro" - tej wielkiej miłości. W swoim przepowiadaniu nawoływał nie tylko do miłości najbliższych osób: w rodzinie, w przyjaźni, w sąsiedztwie. Ale głosił miłość do Ojczyzny, czyli nadawał miłości chrześcijańskiej wyprowadzonej z wiary wymiar uniwersalny - wyjaśniał bp Piotr Jarecki.

Posłuchaj
00:31 10692128_1.mp3 Msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki cz. 1 (IAR)

00:31 10692128_2.mp3 Msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki cz. 2 (IAR)

Msze święte za Ojczyznę odprawiane przez kapelana "Solidarności" w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat. Uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki, w drodze powrotnej do Warszawy po mszy świętej odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po śmiertelnym pobiciu oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Czytaj także:

Ksiądz Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności". Obecnie trwa Jego proces kanonizacyjny.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mamy obowiązek o nim pamiętać". Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony w Suchowoli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 15:55
W Suchowoli na Podlasiu odbyły się obchody 73. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wspominali go członkowie rodziny, znajomi i ludzie, na których miał wpływ. Brutalnie zamordowany w okresie PRL duchowny jako dziecko chodził do szkoły w Suchowoli, tam też przyjął chrzest i pierwszą komunię. Pochodził z pobliskiej wsi Okopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". Dziś 73. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:50
73 lata temu urodził się błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Podczas Mszy za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie duchowny stawał w obronie ideałów Solidarności. Ksiądz Jerzy Popiełuszko publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj".
rozwiń zwiń