Rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Listy najwyższych władz państwowych

2020-10-20, 00:55

Rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Listy najwyższych władz państwowych
Portret ks. Jerzego Popiełuszki w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W listach odczytanych podczas mszy świętej w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, prezydent i premier dziękowali za życie i duszpasterską służbę kapelana Solidarności. 

W kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Były w nim wyrazy wdzięczności za dzieło niezłomnego kapłana. - Dziękuję Państwu za wierność testamentowi, który pozostawił nam wszystkim ksiądz Jerzy. Życzę wielu dalszych osiągnięć w propagowaniu Jego myśli i kultu, łącząc się z państwem w modlitwie za naszą wolną Ojczyznę - odczytała słowa listu prezydenta Zofia Romaszewska.

Powiązany Artykuł

ks. Jerzy odprawia mszę_sierpień 1981 IPN_663x364.jpg
36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Zobacz serwis specjalny

"Ważny element polskiej drogi do wolności"

List od premiera odczytał Paweł Kęska z Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mateusz Morawiecki napisał w nim m.in., że przesłanie, które pozostawił ksiądz Jerzy Popiełuszko, "jest ważnym elementem polskiej drogi do wolności".

"Głośno i bez lęku wypowiedział nasze wspólne pragnienie suwerenności, sprawiedliwości i prawdy. Jako człowiek Solidarności - tej, której służył jako kapelan, i tej międzyludzkiej, którą budował w relacjach z innymi. Pozostaje dla Polaków symbolem kapłana broniącego najważniejszych wartości. Jestem głęboko przekonany, że dzieło życia błogosławionego pozostaje żywe i wciąż aktualne. Jest lekcją dla współczesnych Polaków, lekcją o godności, odwadze i życiu w prawdzie" - podkreślił w liście premier Mateusz Morawiecki.

Tragiczna śmierć kapelana Solidarności

Msze święte za ojczyznę odprawiane przez kapelana Solidarności w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach duszpasterz przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat, uprowadzony i zamordowany, w drodze powrotnej do Warszawy po mszy świętej odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, przez funkcjonariuszy bezpieki,

Czytaj także: 

Po śmiertelnym pobiciu, oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem Solidarności. Obecnie trwa Jego proces kanonizacyjny.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej