X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Listy najwyższych władz państwowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 00:55
W listach odczytanych podczas mszy świętej w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, prezydent i premier dziękowali za życie i duszpasterską służbę kapelana Solidarności. 
Portret ks. Jerzego Popiełuszki w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku
Portret ks. Jerzego Popiełuszki w Bazylice św. Brygidy w GdańskuFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Były w nim wyrazy wdzięczności za dzieło niezłomnego kapłana. - Dziękuję Państwu za wierność testamentowi, który pozostawił nam wszystkim ksiądz Jerzy. Życzę wielu dalszych osiągnięć w propagowaniu Jego myśli i kultu, łącząc się z państwem w modlitwie za naszą wolną Ojczyznę - odczytała słowa listu prezydenta Zofia Romaszewska.

ks. Jerzy odprawia mszę_sierpień 1981 IPN_663x364.jpg
36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Zobacz serwis specjalny

"Ważny element polskiej drogi do wolności"

List od premiera odczytał Paweł Kęska z Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mateusz Morawiecki napisał w nim m.in., że przesłanie, które pozostawił ksiądz Jerzy Popiełuszko, "jest ważnym elementem polskiej drogi do wolności".

"Głośno i bez lęku wypowiedział nasze wspólne pragnienie suwerenności, sprawiedliwości i prawdy. Jako człowiek Solidarności - tej, której służył jako kapelan, i tej międzyludzkiej, którą budował w relacjach z innymi. Pozostaje dla Polaków symbolem kapłana broniącego najważniejszych wartości. Jestem głęboko przekonany, że dzieło życia błogosławionego pozostaje żywe i wciąż aktualne. Jest lekcją dla współczesnych Polaków, lekcją o godności, odwadze i życiu w prawdzie" - podkreślił w liście premier Mateusz Morawiecki.

Tragiczna śmierć kapelana Solidarności

Msze święte za ojczyznę odprawiane przez kapelana Solidarności w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach duszpasterz przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Zginął 19 października 1984 roku w wieku 37 lat, uprowadzony i zamordowany, w drodze powrotnej do Warszawy po mszy świętej odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, przez funkcjonariuszy bezpieki,

Czytaj także: 

Po śmiertelnym pobiciu, oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem Solidarności. Obecnie trwa Jego proces kanonizacyjny.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:52
Dzisiaj, 19 października mija 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był symbolem walki o wolność". Premier złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 11:35
"Ks. Jerzy Popiełuszko w latach walki z komuną był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka" - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. "Dzisiaj szczególnie modlę się o szybką kanonizację ks. Jerzego" - dodał.
rozwiń zwiń