X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trwa kampania "Bezpieczny senior". Minister rodziny apeluje: bardzo ważne jest współdziałanie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 09:43
Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Apelują o to również lekarze. Trwa kampania resortu rodziny i polityki społecznej "Bezpieczny Senior". 
Seniorka w ochronnej masce
Seniorka w ochronnej masceFoto: Alonafoto/Shutterstock

Resort przygotował kampanię w związku ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że celem inicjatywy jest przede wszystkim uwrażliwienie seniorów i reszty społeczeństwa na stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Akcja "Bezpieczny senior" to m.in. spot telewizyjny i radiowy, a także aktywność w mediach społecznościowych i kampania w prasie.

Międzypokoleniowa solidarność

marlena maląg twitter 1200 jpg.jpg
"Seniorzy są fundamentem rodzin". Marlena Maląg apeluje, by zatroszczyć się o osoby starsze

Minister podkreśliła, że czas pandemii to test solidarności międzypokoleniowej. Przypomniała, że rząd na wsparcie seniorów przeznaczył w tym roku ponad 20 mld zł, ale - jak wskazała - dzisiaj bardzo ważne jest współdziałanie ludzi.

Posłuchaj
00:31 kam1.mp3 Marlena Maląg o potrzebie współdziałania w czasie pandemii (IAR)

Szefowa resortu rodziny apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na potrzeby osób starszych w naszym otoczeniu - dziadków, rodziców, ale też np. sąsiadów. Do seniorów zaś apeluje o pozostanie w domu.

Czytaj także:

- Przedstawiciele rządu, samorządy, ośrodki pomocy społecznej, harcerze, wolontariusze i Wojska Obrony Terytorialnej pomogą natomiast w dostarczaniu żywności i niezbędnych artykułów do domu - zaznaczyła minister Marlena Maląg.

maląg marlena PR1 1200x660.jpg
Marlena Maląg: wracają godziny dla seniorów, to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie

Godziny zakupów

Dodała, że jeśli jednak seniorzy będą chcieli robić zakupy sami, to najlepiej, by robili to w godzinach przeznaczonych tylko dla nich, czyli od 10.00 do 12.00.


Posłuchaj
00:15 kam2.mp3 Marlena Maląg o zachowaniu zasad bezpieczeństwa (IAR)

Minister dodała, że zachowanie odległości co najmniej 1,5 metra od innych osób w przestrzeni publicznej, możliwie częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, z którymi mają styczność inni, a także poprawnie noszona maseczka lub przyłbica - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Ograniczyć kontakty towarzyskie

Do apelu ministerstwa przyłączają się lekarze. Jak podkreśla prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski, jesteśmy w trudnej sytuacji pandemicznej i zwłaszcza seniorzy, którzy często zmagają się z różnymi schorzeniami, powinni wykazać szczególną ostrożność i bez potrzeby nie wychodzić z domu. Zaapelował zwłaszcza do osób młodych, by pomogli seniorom np. w zrobieniu zakupów.


Posłuchaj
00:27 sut1.mp3 Michał Sutkowski o wsparciu seniorów w czasie pandemii (IAR)

1200 (1).jpg

Większość Polaków popiera zwiększenie obostrzeń. Nowy sondaż

Doktor Sutkowski apeluje też o zmniejszenie na czas pandemii kontaktów towarzyskich, a także o unikanie miejsc, które bardzo sprzyjają zakażeniom. Takie miejsca to przede wszystkim pomieszczenia zamknięte, w których przebywamy długo z osobą bezobjawową, Niebezpieczne są też miejsca półotwarte jak np. małe targowiska. Seniorzy powinni równocześnie pamiętać o zasadach, które wszystkich obowiązują, czyli dystans, dezynfekcja, maski.

Posłuchaj
00:20 sut2.mp3 Michał Sutkowski o miejscach podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem (IAR)

 

Nie zaniedbywać zdrowia

Doktor Michał Sutkowski zwraca uwagę, że ważne jest nie tylko zabezpieczanie się przed koronawirusem, ale również dbanie o leczenie innych schorzeń.

- Nie może narastać dług zdrowotny, musimy reagować na różnego rodzaju alarmujące objawy, które mamy w swoim organizmie i w takiej sytuacji umawiać się na wizytę u lekarza - zaapelował.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lockdown najlepszym "lekiem" na koronawirusa? Specjalista chorób zakaźnych rozwiewa wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 21:40
- W tej chwili epidemia wymknęła nam się spod kontroli. Nie można jej jednak wyciszyć lockdownem i zmniejszyć zachorowania do takiego stanu, jaki mieliśmy latem - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych i epidemiologii z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ekspertka podkreśliła, że należy skupić się na ochronie osób szczególnie narażonych na powikłania wynikające z zakażenia koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najlepiej gdybyśmy zaszczepili 70 proc. populacji". Ekspert o pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 05:56
- Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy w ciągu roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe, dlatego niezbędne jest wprowadzenie priorytetów wśród grup społecznych - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń