X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dzięki waszej pracy dzieci czują się bezpiecznie". RPD dziękuje nauczycielom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:39
"To dzięki waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens" - napisał do nauczycieli Mikołaj Pawlak. Życzył im zdrowia i wytrwałości.
Edukacja w dobie pandemii. Zdjęcie ilustracyjne
Edukacja w dobie pandemii. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Rzecznik praw dziecka z okazji obchodzonego w środę Dnia Edukacji Narodowej wystosował specjalny list do nauczycieli.

Znany świat zniknął

Szkola nowy rok COVID pap 1200.jpg
Obostrzenia sanitarne i nowe reguły w czasie epidemii. Sprawdź, co muszą wiedzieć uczniowie i rodzice

"Szanowne Nauczycielki, Szanowni Nauczyciele, chciałbym Wam przedstawić covid, najbardziej znane obecnie słowo na świecie. Zrozumiałe przez każdego człowieka, niezależnie od jego wykształcenia, języka, którym mówi, i miejsca, gdzie mieszka. Słowo, który zniszczyło znany nam świat, wprowadziło chaos, strach i niepewność" – napisał Pawlak.

Czytaj również:

"Ale to także słowo, które w kilka miesięcy praktycznie zlikwidowało wszelkie problemy polskiej edukacji. Nie ma już przecież w publicznym dyskursie problemu Waszych zbyt niskich zarobków. Bo jest covid. Nie ma problemu braku możliwości podnoszenia kompetencji, wypalenia, odchodzenia z zawodu. Nie ma problemu przepełnionych klas, w których misja rzetelnej edukacji to raczej filmowa mission impossible. Bo jest covid. Nie ma problemu niedopasowanych do wszystkich wyzwań nowoczesnego świata programów kształcenia. Zniknęły kwestie dożywiania uczniów, braku współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły. Gdzieś rozmyła się przemoc na szkolnych korytarzach, wszechobecny hejt, zagubienie emocjonalne młodzieży, która nie radzi sobie ze zbyt szybkim tempem życia czy odrzuceniem przez grupę. Zgubiły się problemy psychiczne i narkomania… Dzisiaj jest covid" – czytamy w liście.

Piotr Glinski pap 1200.jpg
"Święto uznania dla nauczycielskiego trudu". Piotr Gliński o Dniu Edukacji Narodowej

Walka o zachowanie normalności

Dlatego – jak ocenił RPD – niezmiernie trudno jest wszystkim odnaleźć się w tym covidowym świecie, "bo przecież dobrze wiemy, że te wszystkie problemy wcale nie zniknęły, nikt niczego nie rozwiązał, nie naprawił, nie zmienił". Te problemy – jak zauważył Pawlak – dalej tlą się pod covidową powierzchnią i gdy ta w końcu pęknie, ponownie się rozleją.

Czytaj także:

"I dlatego z tak wielką nadzieją i zaufaniem obserwuję Waszą codzienną walkę o zachowanie normalności. Wasze starania, by dzieci i młodzież, mimo maseczek, płynów odkażających, konieczności zachowania odstępów, mnóstwa nowych zakazów i nakazów, miały choć w szkolnej klasie namiastkę dawnego życia. Z tymi wszystkimi problemami, które staracie się jak zawsze rozwiązywać każdego dnia. To dzięki Waszej codziennej pracy w warunkach całkowicie niestandardowych, zaskakujących, czasami wręcz absurdalnych, dzieci wciąż czują się bezpiecznie, czują, że są potrzebne i ważne, że nauka ma sens. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu odczuwam wewnętrzny spokój, że nawet jak trzeba będzie zamknąć ostatnią szkołę, poradzicie sobie zdalnie. Dacie radę. Dla dobra naszych dzieci" – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.

Zdrowie i wytrwałość

piontkowski 1200 twitt.jpg
Dariusz Piontkowski: kierownictwo MEN przeciwne odgórnemu zamykaniu wszystkich szkół

"Dlatego w tym specyficznym roku, gdy światem rządzi Covid, z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie życzę Państwu spokoju, bo nie będzie Państwu dany, ani radości, bo trudno dziś być radosnym, gdy wokół tyle niepewności" – napisał.

Życzył nauczycielom zdrowia i wytrwałości w misji zachowania szkolnej normalności w odmiennej rzeczywistości, cierpliwości i mądrości dystansu.

"Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystko, co robicie – mimo tych wszystkich otaczających nas trudności – dla naszego młodego pokolenia" – napisał RPD.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

fc

Czytaj także

Komisja Edukacji Narodowej - oświecony jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 05:40
Akt powołania Komisji Edukacji Narodowej wydał sejm zatwierdzający jednocześnie I rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podziękowania za trud i zaangażowanie". Para prezydencka złożyła życzenia nauczycielom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 11:45
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej para prezydencka złożyła życzenia nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty oraz podziękowała im za trud i zaangażowanie w przekazywanie wiedzy młodym ludziom.
rozwiń zwiń