X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:42
- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Rozmowa dotyczyła nauczania na wyższych uczelniach w czasie pandemii. - Jeśli zgadzamy się, by kilkadziesiąt osób było na weselach i są otwarte restauracje, to tym bardziej studenci powinni pojawiać się w murach uczelni. W uczelniach wyższych, które mają charakter teoretyczny, zdalne nauczanie podobno nie obniża jakości nauczania. Ja w to wątpię. Kontakty społeczne są niezwykle ważne - ocenił prof. Michał Kleiber.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent: uniwersytet to miejsce debaty, a nie braku tolerancji

"Trzeba spokojnie rozmawiać"

- Bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor. Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów. Uniwersytety powinny pełnić bardzo ważną funkcję publiczną i oddziaływać na swoje otoczenie - podkreślił. 

Posłuchaj
23:13 PR24_MPLS 2020_10_02-20-05-33.mp3 Prof. Michał Kleiber o roli uniwersytetów w czasie pandemii (Temat Dnia/Gość PR24)

Gość Polskiego Radia 24 skomentował również nominację prof. Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i szkolnictwa wyższego. - Przyznam, że była dla mnie zaskoczeniem. Prof. Czarnek pracuje na uczelni i ma swoje doświadczenia, ale objęcie połączonych resortów to bardzo skomplikowane zadanie. Polegam na jego talencie organizacyjnym - stwierdził. 

Czytaj także:

- Na uczelniach trzeba dopuszczać różne poglądy, umieć promować szacunek i jednoczyć ludzi. Szukanie spoiwa, które by nas łączyło, jest niezwykle ważne. Trzeba przekonywać i spokojnie rozmawiać. Mam nadzieję, że nowy minister nauki temu sprosta - podsumował rozmówca.

W audycji również o sytuacji w związku z pandemią w Polsce, projekcie Nord Stream 2, działaniach Polski w Unii Europejskiej i sprawie Sławomira Nowaka.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Michał Kleiber 
Data emisji: 2.10.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Murdzek: powinniśmy patrzeć szerzej i być dumni z osiągnięć polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 08:43
- Oni w wymiarze międzynarodowym nie ustępują swoim koleżankom i kolegom z całego świata - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń