X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbrodnia w Miłoszycach. Sąd Apelacyjny uchylił areszt wobec skazanego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:38
- Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił decyzję sądu pierwszej instancji i uchylił tymczasowy areszt wobec Norberta B., nieprawomocnie skazanego na karę 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda, uniewinniony po 18 latach.
Wyrok w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Ireneusz M. i Norbert B. zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności. Pierwotnie w tej sprawie niesłusznie skazany został Tomasz Komenda, którego uniewinniono po 18 latach
Wyrok w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Ireneusz M. i Norbert B. zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności. Pierwotnie w tej sprawie niesłusznie skazany został Tomasz Komenda, którego uniewinniono po 18 latachFoto: Magda Pasiewicz/ East News

B. w procesie w sprawie zbrodni w Miłoszycach odpowiadał z wolnej stopy. 25 września Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał B. oraz drugiego z oskarżonych Ireneusza M. na kary 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. W dniu ogłoszenia wyroku przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Marek Poteralski, orzekł wobec B. tymczasowy areszt, a wobec M. przedłużenie tymczasowego aresztowania.

zbrodnia miłoszycka sad EN 1200.jpg
Jest wyrok ws. gwałtu i zabójstwa w Miłoszycach. Za tę zbrodnię w więzieniu siedział Tomasz Komenda

"Wina sprawców nie budzi wątpliwości"

B. zaskarżył decyzję o tymczasowym aresztowaniu do sądu wyższej instancji. Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, sędzia Małgorzata Lamparska poinformowała, że w poniedziałek sąd apelacyjny uchyli decyzję sądu pierwszej instancji o zastosowaniu wobec B. tymczasowego aresztowania. - Sąd podjął decyzję na posiedzeniu niejawnym, a jej uzasadnienie odroczył do 15 października - powiedziała sędzia Lamparska.

Rzeczniczka poinformowała też, że sąd apelacyjny w poniedziałek podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i przedłużył tymczasowy areszt Ireneuszowi M.

Czytaj także:

25 września Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał B. i M. na 25 lat więzienia. Sąd uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego zmarła 15-letnia Małgosia. - Wina i okoliczności popełnienia czynu przez oskarżonych nie budzą wątpliwości - powiedział wówczas przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Poteralski.

Niesłusznie skazany

Do zbrodni w Miłoszycach doszło w 1996 r. Zdaniem śledczych, obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli ją brutalnie zgwałcić i, według prokuratury, użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami, m.in. krwotokiem z narządów płciowych.

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. Przed sądem odpowiadał z wolnej stopu. Obaj oskarżeni nie przyznali się do zarzutów.

Czytaj także:

W noc sylwestrową 31 grudnia 1996 r. 15-latka bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go. 

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tej sprawie skazany był Tomasz Komenda. Sąd odroczył wydanie wyroku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:11
Do 25 września odroczył we wtorek wrocławski sąd wydanie wyroku ws. dwóch oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - uniewinniony po 18 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na ekranach kin. Piotr Trojan: całe życie czekałem na taką rolę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 21:07
- Widziałem w Tomku, Teresie - mamie Tomka i rodzinie, kiedy ich zobaczyłem pierwszy raz, kiedy mnie zaprosili do siebie do domu - do tego mieszkania, w którym to się wydarzyło, swoją mamę i swoich braci. Wiedziałem, że rozszarpię każdego, kto zrobi im krzywdę. Widziałem tam rodzinę i miłość rodziny - mówi Joannie Sławińskiej odtwórca głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Piotr Trojan. 
rozwiń zwiń