X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest wyrok ws. gwałtu i zabójstwa w Miłoszycach. Za tę zbrodnię w więzieniu siedział Tomasz Komenda

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:05
23 lata po zbrodni gwałtu i zabójstwa 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem, we wrocławskim sądzie okręgowym zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Zasądzono karę 25 lat więzienia dla oskarżonych Norberta Basiury i Ireneusza M.
Wyrok w sprawie zbrodni w Miłoszycach, za którą został skazany Tomasz Komenda.
Wyrok w sprawie zbrodni w Miłoszycach, za którą został skazany Tomasz Komenda.Foto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
Komenda 1200.jpg
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na ekranach kin. Piotr Trojan: całe życie czekałem na taką rolę

Wrocławski sąd uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego 15-letnia Małgosia zmarła. Sąd ogłosił wyrok kary 25 lat więzienia dla oskarżonych. - Wina i okoliczności popełnienia czynu przez oskarżonych nie budzą wątpliwości - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Poteralski. Wyrok nie jest prawomocny.

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu, skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r.

Brutalny gwałt i morderstwo

Ofiara to 15-letnia Małgorzata K., która dzisiaj miałaby 39 lat. Została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Prokuratura zażądała dla oskarżonych dożywocia i 25 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Twierdzą, że dowody, czyli badania potwierdzające obecność ich DNA na ubraniu ofiary, są wynikiem błędu lub zostały sfabrykowane. Norbert Basiura w sylwestrową noc w 1996 roku był ochroniarzem w miłoszyckiej dyskotece, a Ireneusz M. spędzał tam sylwestra.

Niesłusznie skazany Tomasz Komenda

W roku 2004 na 25 lat pozbawienia wolności za tę zbrodnię został niesłusznie skazany Tomasz Komenda, który w więzieniu spędził 18 lat. Policja zatrzymała go w roku 2000 na podstawie porteru pamięciowego mężczyzny, z którym bawiła się zamordowana nastolatka. W trakcie procesu wielokrotnie powtarzał, że obciążające go zeznania złożone po zatrzymaniu zostały na nim wymuszone groźbami i zastraszaniem.

Miłoszyce EN-1200.jpg
W tej sprawie skazany był Tomasz Komenda. Sąd odroczył wydanie wyroku

W roku 2016 prokuratura zaczęła ponownie badać sprawę. W czerwcu 2017 ujawniono, że związek ze śmiercią nastolatki może mieć Ireneusz M., który kilka razy był już skazywany za gwałty. Podczas powtórnej analizy akt okazało się, że Tomasz Komenda jest niewinny, a w marcu 2018 roku sąd okręgowy we Wrocławiu warunkowo zwolnił go z odbycia kary. Wyroki skazujące zostały uchylone przez Sąd Najwyższy w maju 2018 roku.

Niesłusznie skazany Tomasz Komenda spędził w więzieniu w sumie 6540 dni.

jmo,pg

Czytaj także

Proces ws. zbrodni w Miłoszycach ruszył na nowo. Za tę zbrodnię pierwotnie skazano Tomasza Komendę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:59
Przed wrocławskim sądem rozpoczął się we wtorek proces Ireneusza M. i Norberta B., oskarżonych o gwałt i zabójstwo nastolatki w Miłoszycach (Dolnośląskie) w noc sylwestrową 1996 roku. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda.
rozwiń zwiń