X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rada ds. Rodziny KEP o problemach bioetycznych małżeństw. Bp Śmigiel: musimy być blisko rodzin

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 06:51
36. Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę poprzedzi 26 września spotkanie Rady ds. Rodziny KEP i Jesienna Ogólnopolska Sesja Duszpasterstw Rodzin. Głównym tematem obrad będą problemy bioetyczne małżeństw – powiedział przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Studio Romantic

Biskup zwrócił uwagę, że procedury in vitro, problem kobiet, których ciąża jest zagrożona – to kwestie wymagające spojrzenia etycznego oraz wsparcia małżeństw.

- Staramy się pamiętać o tym, co wielokrotnie mówił papież Franciszek, że małżeństwa i rodziny wymagają towarzyszenia. Ciągle musimy być blisko rodzin, służąc im pomocą. W związku z tym staramy się pogłębiać wiedzę specjalistyczną wśród doradców życia rodzinnego, by mogli pomagać w rozwiązywaniu pojawiających się problemów – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Wykłady i prelegenci

Wykład poświęcony poradniom bioetycznym pomagającym rodzinom w trudnych decyzjach wygłosi ks. dr hab. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Abp-Jędraszewski-9 663.jpg
Abp Marek Jędraszewski: pełnia życia jest w małżeństwie i w rodzinie

Na temat nowych technologii bioetycznych w służbie rodziny – o ich szansach i zagrożeniach opowie biolog molekularny dr. n. med. Monika Zazula.

Wykład poświęcony wizji rodziny w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosi Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Skarb rodziny

Hasłem XXXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się 26-27 września, będą słowa kard. Wyszyńskiego "Największym skarbem narodu jest rodzina".

Czytaj także:

- Wracamy do słów Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jego nauczanie jest wciąż aktualne, wręcz można powiedzieć prorocze. Kard. Wyszyński wielokrotnie mówił, że "naród jest rodziną rodzin". One, a więc mąż i żona, ojciec i matka, dają narodowi, państwu i Kościołowi najwięcej. Od ich kondycji – według Wyszyńskiego, zależało "być, albo nie być" społeczeństwa. W jedności rodziny widział on wzmocnienie jedności narodu – zwrócił uwagę bp Śmigiel.

Zawierzenie małżeństw

Pielgrzymkę zainauguruje w sobotę msza św. w intencji ojczyzny o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Mszy będzie przewodniczył bp Śmigiel. Drugiego dnia pielgrzymki mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który jest członkiem Rady ds. Rodziny KEP. W trakcie liturgii odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradczyń i doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski.

niemowle_free_1200.jpg
Rzecznik Episkopatu: biskupi popierają inicjatywy zmierzające do ochrony życia od poczęcia

Pielgrzymce będzie towarzyszyła przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana wystawa poświęcona osobie kard. Stefana Wyszyńskim i jego nauczaniu o rodzinie, macierzyństwie, ojcostwie i wychowaniu dzieci, zatytułowana "Rodzina Bogiem silna". Obejmuje ona kilkanaście banerów. Ekspozycję będzie można zobaczyć w auli o. Kordeckiego.

Ponad 10 tys. uczestników

Do pielgrzymowania indywidualnego i w ramach grup parafialnych oraz diecezjalnych zaproszone są rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Rodzin i wszyscy, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie.

Pielgrzymkę od ponad 30 lat organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń. W wydarzeniu rokrocznie bierze udział ponad 10 tys. osób. Zebrani uczestniczą we wspólnej modlitwie, mogą również wysłuchać świadectw i konferencji o tematyce małżeńskiej i rodzinnej.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak