X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik Episkopatu: biskupi popierają inicjatywy zmierzające do ochrony życia od poczęcia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:29
Konferencja Episkopatu Polski popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W informacji przekazanej przez biuro prasowe KEP, ks. Rytel-Andrianik przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki "Evangelium vitae": "Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający".

Stachowiak 663.jpg
"To projekt obywatelski, którym musimy się zająć". Poseł PiS o zmianie prawa antyaborcyjnego

Biskupi popierają zakaz aborcji eugenicznej

W związku z powrotem do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję", rzecznik Episkopatu zaznaczył, że pod projektem podpisało się 830 tys. obywateli. "Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Od dwóch lat obywatelski projekt »Zatrzymaj aborcję« czekał na wznowienie prac. Zachęcam wszystkich wierzących do modlitwy o to, by jak najszybciej zostały zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej. Taką nadzieję wyraziło m.in. Prezydium Episkopatu 11 stycznia 2018 roku po tym, jak Sejm skierował projekt do dalszych prac" - powiedział.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Zatrzymaj aborcję", zakazująca tzw. aborcji eugenicznej, dokonywanej ze względu na choroby lub uszkodzenie płodu, została przedstawiona polskim biskupom 6 czerwca 2017 r. na 376. Zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem i spotkała się z ich poparciem. Biskupi w komunikacie po obradach zaapelowali "o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia", poparli zbieranie podpisów i polecili tę inicjatywę modlitwie wiernych.

8 listopada 2017 roku Prezydium Konferencji Episkopatu w specjalnym komunikacie zachęciło do wsparcia inicjatywy. "Każde dziecko ma prawo żyć, także dziecko chore" - napisali biskupi. Dodali, że "osoba ludzka istnieje od chwili poczęcia, o czym mówi współczesna nauka". Jednocześnie zaapelowali o adopcję dzieci, jeśli rodzice nie zdecydują się na ich wychowywanie.

"Ważny krok w kierunku pełnej ochrony życia"

12 grudnia 2017 roku Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Sanktuarium Świętości Życia w Poznaniu powiedział, że "usunięcie przesłanki eugenicznej pozwalającej na uśmiercenie dziecka w okresie prenatalnym, będzie ważnym krokiem w kierunku zagwarantowania pełnej ochrony życia". W słowie przygotowanym na Niedzielę Świętej Rodziny 2017 roku zatytułowanym "Kochaj, nie zabijaj!" Prezydium Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny przypomniało, że polscy biskupi popierają obywatelską inicjatywę "Zatrzymaj aborcję" "jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kidawa-Błońska: projekt liberalizujący prawo aborcyjne nie znajdzie poparcia w Sejmie

Kolejny raz biskupi zabrali głos w tej sprawie przed rozpoczęciem obrad Sejmu 10 stycznia 2018 roku. Zaapelowali do wiernych o modlitwę, a do parlamentarzystów o to, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Przypomnieli, że "ci, którzy respektują prawa człowieka - a wśród nich pierwszym jest prawo do życia - nie powinni popierać projektów prawnych skierowanych przeciwko życiu".

11 stycznia 2018 roku, po tym, jak Sejm skierował projekt do dalszych prac, Prezydium Konferencji Episkopatu podziękowało posłom, którzy udzielili mu poparcia. Biskupi wyrazili nadzieję, "że wkrótce zostaną zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej". Biskupi przypomnieli w komunikacie słowa Ojca Świętego Franciszka o tym, że "po 70 latach od przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wciąż są łamane prawa podstawowe, a przede wszystkim prawo do życia, wolności i nienaruszalności każdej osoby ludzkiej".

sejm 1200 Free.jpg
Dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektem "Zatrzymaj aborcję"

Biskupi apelowali o przyspieszenie prac

14 marca 2018 roku w komunikacie po obradach 378. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie biskupi, w związku z zatrzymaniem prac legislacyjnych, napisali: "Przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia (por. Dignitas personae, 10), biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim »Zatrzymaj aborcję«".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Abby Johnson: nie ma mowy o kompromisie w przypadku aborcji

"Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los" - napisał abp Stanisław Gądecki w kolejnym komunikacie ws. ochrony życia wydanym 13 listopada 2019 roku.

Przewodniczący KEP przypominał, że "obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. [...] W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację".

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abby Johnson w Sejmie: to czas, by stanąć po stronie tych, którzy nie mają głosu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 15:54
Abby Johnson, amerykańska działaczka antyaborcyjna zaapelowała w Sejmie, by stanąć po stronie nienarodzonych dzieci, które nie mają głosu. Wzięła ona udział w konferencji o wsparciu dla kobiet w ciąży w sytuacji kryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 00:50
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał aktu zawierzenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Po modlitwie różańcowej transmitowanej on-line w kaplicy arcybiskupów poznańskich zwracał się do Boga słowami aktu zawierzenia, prosząc również o "oddalenie pandemii koronawirusa".
rozwiń zwiń